По време на тържествената церемония в Брюксел, след заседанието на Съвета по финансови и икономически въпроси, на който всички финансови министри от еврогрупата положиха единодушно подписите си под договора за приемането на България в еврозоната като неин 21 член, финансовият министър Теменужка Петкова коментира случващото се като исторически успех.
Този успех е резултат от дългогодишната и упорита работа на страната ни. Точно преди 5 години правителството на България – с министър-председател Бойко Борисов и финансов министър – Владислав Горанов – направиха възможно България да влезе в чакалнята на еврозоната.
Без тази решителна стъпка, днешният успех би бил невъзможен.
Членството ни в еврозоната е предпоставка за икономическа и финансова стабилност на страната. Членството ни в еврозоната е предпоставка за по-добро развитие на бизнес средата в България, за по-добър стандарт на българските граждани.
Членството на България в еврозоната означава повече инвестиции и по-голям икономически растеж, подчерта финансовият министър.
Теменужка Петкова използва случая да благодари на всички, които са помагали на България в процеса по присъединяване към еврозоната – на Европейската комисия, на Европейската централна банка, на Еврогрупата. Тя благодари специално на колегите си от Министерството на финансите, от българското правителство, и на БНБ за невероятните усилия, които са положили по време на днешния исторически ден.
„България, както винаги досега, ще бъде стожер по отношение на фискалната дисциплина – искам да ви уверя в това, че ще направим всичко възможно да оправдаем доверието и подкрепата, благодаря ви от сърце“, завърши финансовият министър.
Междувременно председателят на ГЕРБ Бойко Борисов написа в „Екс“, че благодари на българските и на европейските институции, на партньорите и на депутатите, както и на всички, с чиито усилия приемането на България в еврозоната е станало възможно.
България ще приеме официално еврото на 1 януари 2026 г., написа още Борисов.
По-късно пред журналисти той ги призова да си представят как би изглеждала ситуацията, ако днес България не беше влязла в еврозоната. С днешния успех той обясни и защо се е съгласил да сформира коалиционното управление – с БСП, с ИТН, а миналата седмица – в петък – на вота на недоверие – разчитал и на подкрепата на „ДПС – Ново начало“. Обяви, че ще продължи да говори за „ДПС – Ново начало“, защото това дразнело „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“.
Източник: Banker.bg