Със 116 гласа „За“ (59 на ГЕРБ-СДС, 24 от „ДПС-Ново начало“, 15 от „БСП-Обединена левица“, 17 от „Има такъв народ“ и един, нечленуващ в парламентарна група), 75 гласа „Против“ (31 на ПП-ДБ, 30 на „Възраждане“, 8 от МЕЧ, 6 от „Величие“) и 3 „Въздържал се“ (и тримата депутати от АПС) парламентът прие на първо четене проектозакона за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в Република България.
В него са заложени допълнителни уточнения в действащия закон по отношение на периода и правилата на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите – от 1 януари
2025 г. до 31 януари 2026 година. Предвидени са и мерки за предотвратяване на необоснованото покачване на цените във връзка с преминаването към еврото, както и на свързаните с това правомощия на контролните органи и ефективността на административнонаказателните разпоредби.
Депутатите приеха, че в периода на двойно обозначаване на цените на стоките и на услугите търговците, осъществяващи дейност с предмет търговия на дребно с хранителни стоки, алкохолни и безалкохолни напитки, тютюневи изделия, нехранителни стоки и лекарствени продукти, с оборот за предходната година от над 10 000 000 лв., ще са длъжни да публикуват на интернет страниците си в последния ден на всяка работна седмица в машинночетим формат, позволяващ извличане на данни, информация за крайните продажни цени на всички предлагани от тях стоки от състава на голямата потребителска кошница.
Във връзка с това ново задължение на бизнеса Мартин Димитров от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ коментира, че в Хърватия и Словакия търговските компании го правят всеки ден, тъй като само при такава честота мярката има някакъв ефект.
По отношение на правилата за двойно обозначаване депутатите гласуваха, че двете цени ще бъдат придружени с изписване на съответната валута, отличителен знак или съкращение, направено с еднакъв размер на шрифта, вид и цвят.
Наред с това, депутатите приеха и списък с изключения от задължението за двойно обозначаване, уточнявайки, че то е невъзможно при цена, посочена на етикети, издавани от електронна везна за измерване на маса; при цената на стоката или услугата, визуализирана на автомати, устройства и системи на самообслужване, включително без електрическо захранване; при продажна цена, отпечатана трайно върху персонализирани превозни документи на хартиен носител.
На второ място депутатите допълниха Закона за въвеждане на еврото, като записаха, че при получено плащане в брой в левове или в евро или при рекламация на стока или услуга, търговецът трябва да връща остатъка от платената сума изцяло в евро.
По отношение на необоснованото повишаване на цените, парламентът удължи времето, в което ще действа забраната за необосновано поскъпване, така че тя да покрива целия период на обозначаване на цените в две валути.
С гласуваните промени са предвидени допълнителни правомощия за НАП и КЗП за достъп до информация, свързана с ценообразуването.
Освен това някои санкции, определени в административнонаказателните разпоредби на закона, ще бъдат увеличени, тъй като вносителите на промените от Министерския съвет смятат, че сега те нямат достатъчна тежест, за да имат необходимия превантивен ефект. Ето защо сега се предвиждат по-високи санкции, които да изпълняват възпираща функция и да осигурят по-ефективно прилагане на разпоредбите на закона, особено в условията на преход към еврото. Така например за организациите, предоставящи обществени услуги, които в тримесечен срок преди датата на въвеждане на еврото, не са привели информационните си системи в съответствие с изискванията на Закона за въвеждане на еврото и със Закона за електронното управление, глобите от 500 лв. до 1500 лв. ще се увеличат в диапазона от 2000 лв. до 50 000 лева.
Източник: Banker.bg