
Ще работим съвместно по промени в наредбата за специализациите, а присъствието на всички съсловни организации и на представителите на Националния комитет „Бъдеще в България“ ще бъде гаранцията за прозрачност в работния процес.
Това заяви министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов на първото заседание на работната група, сформирана с негова заповед, с цел изготвяне на предложения за промени в Наредба № 1 за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.
По време на срещата бяха набелязани и конкретни стъпки. Първата е свързана с провеждането на централизиран изпит за специализанти. Министър Кирилов изтъкна, че такава промяна вече е обсъждана и от екипа на министерството.
„Има различни варианти, но заедно ще търсим най-доброто решение, като вземем предвид всички плюсове и минуси“, посочи доц. Кирилов. Той напомни, че централизираният изпит е бил отменен по инициатива на организации на специализанти преди години. От Инициативния комитет поеха ангажимент за писмено представяне в кратък срок на своята позиция за централизиран конкурс. Всички страни в работната група се обединиха около това, че е важно да се гарантира прозрачност при провеждането на конкурсите за специализанти.
Друга промяна, която бе обсъдена по време на срещата, касае чл. 15, ал. 3 на Наредбата, в който се посочва, че трудовото възнаграждение на специализанта, получавано за извършваната от него дейност, не може да бъде по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната икономическа дейност. Министърът пое ангажимент работната група да разгледа всички възможности за корекция на този текст и да обсъди предложенията с работодателите.
Като следващата стъпка бе набелязано създаването на дигитална платформа за сигнали, свързани с нередности по време на обучението на специализантите. Техните представители изтъкнаха, че към момента такива сигнали не се подават от притеснение за работните им места.
От своя страна заместник-здравния министър д-р Бойко Пенков посочи, че е в правомощията на министъра на здравеопазването да извършва проверки за качеството на обучението и е важно правата на специализантите да бъдат гарантирани и да се осъществява системен контрол.
Накрая Българския лекарски съюз пое ангажимент да поиска договаряне за нови текстове в Националния рамков договор, които ще дадат правото на специализантите да бъдат включени като изпълнителни на медицинска дейност по договорите с НЗОК, като тази дейност ще бъде реализирана под наблюдение на лекар със съответната специалност.
На първото заседание на работната група присъстваха още представители на Министерството на здравеопазването, Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз, Българския фармацевтичен съюз, Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите, Българска асоциация на помощник-фармацевтите, Българка асоциация на зъботехниците.
Обсъжданията в работната група ще продължат и на предстоящите срещи до края на месеца. Междувременно ще бъдат проведени и работни срещи с ректорите на Медицинските университети и деканите на Факултетите, както и с работодателските организации в сектора.
Източник: Banker.bg