16 C
София
четвъртък, 15 май 2025

Над 5 700 лв. средна заплата в IT сектора през първото тримесечие

Най-четени

Още от същото

Секторът „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“, който включва и IT индустрията, продължава да бъде лидер по размер на възнагражденията в страната. Средното брутно месечно възнаграждение в този сектор за първото тримесечие на 2025 г. достига 5 739 лева. Това значително превишава средното за страната и затвърждава позицията на IT специалистите като едни от най-високоплатените кадри на българския пазар на труда. 

На годишна база увеличението на средната работна заплата в IT сектора е 8.2%, което е сериозен ръст и подчертава интереса към високо квалифицираните кадри в тази област. 

Други сектори с високи възнаграждения през първото тримесечие са „Финансови и застрахователни дейности“ (3 837 лв.) и „Професионални дейности и научни изследвания“ (3 387 лв.). На другия полюс са секторите с най-ниски средни заплати: „Хотелиерство и ресторантьорство“ (1 514 лв.), „Селско, горско и рибно стопанство“ (1 584 лв.) и „Други дейности“ (1 669 лв.). 

Като цяло данните на НСИ очертават картина на нарастващ пазар на труда, който показва устойчивост през първото тримесечие на 2025 г. Броят на наетите лица нараства, а средната брутна работна заплата бележи значителен ръст от 11.1% спрямо същия период на миналата година, става ясно от предварителните данни на статистическия институт. 

Към края на март 2025 г. броят на наетите лица по трудово и служебно правоотношение достига 2.35 милиона, което е увеличение с 1.7% спрямо края на декември 2024 г. и с 1.4% на годишна база. Най-голям ръст на наетите се наблюдава в секторите на „Други дейности“, „Култура, спорт и развлечения“ и „Строителство“. 

Средната брутна месечна работна заплата за първото тримесечие на годината е 2 443 лв., като през март достига 2 556 лв. Най-висок ръст на възнагражденията спрямо предходното тримесечие е отчетен във „Финансови и застрахователни дейности“ (9.0%), „Административни и спомагателни дейности“ (8.5%) и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ (8.2%).

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации