12.8 C
София
неделя, 13 апр. 2025

Над 5000 „цветя“ образуват пъстрия букет от празнуващи в Старозагорско

Най-четени

Още от същото

Лазаровден слага началото на най-светлите празници на надеждата, а веднага след него следва и Цветница. Лазаровден се отбелязва в събота непосредствено преди Страстната седмица (част е от подвижните празници), а Цветница (Връбница) е винаги в неделя. Лазарова събота утре е в чест на Свети Лазар, един от защитниците на християнската вяра. След смъртта му Христос го възкресил на четвъртия ден в знак на благодарност за проявеното гостоприемство. Най-характерни за празника са нагиздените малки момичета и неомъжени девойки, които обикалят домовете като лазарки и пеят песни за здраве и плодородие. Щастливите стопани, на които този ритуал гарантира благословена година, ги даряват с яйца и пари.

На Лазаровден празнуват всички, чието име означава „здраве“ и производните му. 59 жители на населените места от община Стара Загора са кръстени точно на възкръсналия светец, сочи справката на Отдел „Гражданско състояние“ в Община Стара Загора. Един-единствен старозагорец носи името Лазарин, 9 дами – женското производно Лазарина, а други две са наречени Ласка. Един старозагорец се представя като Елизар – видоизменена форма на древноеврейското име Лазар.

Кои празнуват имен ден?

5 619 „цветя“ с над 40 различни вида имена образуват пъстрия букет от празнуващи на следващия ден – Връбница, Цветна неделя, Куклинден или Палмова неделя (в западните църкви). Един от най-обичаните и заредени с оптимизъм пролетни празници е личен ден на всички, носещи имена на цветя. В „букета“ влизат Аглика – 4 старозагорки, Виолета – 485, Върбан – 5, Далия – 18, Жасмина – 101, Здравко – 158, Здравка – 103, Зюмбюла – 36. В Старозагорско не живее нито една Божура и само една Виола. Сред кръстените с име на ароматни билки са: Делян – 66, Дафина – 20 и Карамфила – 5.

За здраве и благополучен живот в неделя ще почерпят още: Елица – 176, Иглика – 20, Калина – 290, Калин – 114, Камелия – 236, Латинка – 12, Лилия – 136, Лиляна – 258, Маргарита – 539, Малина – 40, Невена – 169, Росен – 316, Роза – 76, Ралица – 261, Росица – 830, Ружа – 19, Теменуга – 41 и умалителното Теменужка – 64.

Старозагорци са носители и на разнообразни имена, които представляват вариация на името на празника. Това са: Цвета – 70, Цветан – 167, Цветелин – 35, Цветелина – 209, Цветанка – 135, Цено – 5, Цветомир – 84 и Цветомира – 71. Последните по азбучен ред, но не и по право да се веселят от сърце, са кръстените Явор – 152, Ясен – 87 и Ясмина – 5.

Всеки православен християнин знае, че в неделя в църквите се отслужва молитва, в която се благославят върбовите клонки, раздават се на вярващите и те ги отнасят в домовете си за здраве и за да прогонят злото. С осветената в църква върба се сплитат венци и се окичват вратите. Когато изсъхнат, не трябва да се изхвърлят на боклука, а да се пуснат в течаща вода.

Тъй като това е периодът на постите, на празничната трапеза се разрешава риба, а останалите ястия на трапезата трябва да са безмесни.

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации