8.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Надпреварата за застраховки срещу кризи ще изкачи златото до 4000 долара за тройунция

Най-четени

Още от същото

Надпреварата за застраховки срещу кризи и по-силното от очакванията търсене на централните банки провокира нов кръг от оптимистични прогнози за перспективата и цените на златото в качеството му на спасително убежище от икономически и геополитически рискове. Анализатори на „Голдман Сакс груп“ вече предвиждат, че скъпоценният метал ще поскъпне до 3700 щ. долара за тройунция до края на тази година и до 4000 долара за тройунция до средата на идната. Стратегът на „Ю Би Ес груп“ Йони Тевес пък прогнозира 3500 долара за тройунция до декември 2025-а.

Новите целеви оценки на банкерите се появяват след 6.6-процентния ръст на златните котировки през миналата седмица и последвалия нов рекорд от малко над 3245 долара за тройунция на 14 април. Мотивите за тях са нарасналото доверие в скъпоценната суровина в условията на непредсказуемите митнически мерки на американския президент Доналд Тръмп, разстроили глобалните пазари.

Анализаторите на „Голдман Сакс“ очакват златните покупки на официалния сектор да достигнат средно 80 тона на месец през тази година срещу предишната им оценка за 70 тона от средата на март. Банкерите смятат, че трупащите се опасности от рецесия вероятно ще насърчат и притока на средства в търгуваните на борсата фондове (ETF), инвестиращи в злато. Банковите експерти вече предвиждат 45% вероятност за рецесия в Съединените щати и ако този сценарий се случи, то „капиталовите потоци в ETF ще се ускорят още и ще качат златните котировки до 3880 долара за тройунция до края на тази година“.

„Ю Би Ес“ пък очаква силно търсене от различни пазарни сегменти, включително от централни банки, мениджъри на дългосрочни активи, макро фондове, частни компании за лични състояния и дребни инвеститори, защото променящите се търговски и геополитически условия засилват устрема към спасителните убежища. Тевес е убедена, че все още има възможности за изграждане на нови златни позиции защото пазарната сцена все още не е пренаселена.

„Съотношението на златните позиции към общите активи на фондовете има потенциал да надхвърли равнищата, достигнати през 2020-а, въпреки че не е задължително да достигне върховите стойности от 2012-2013-а“, пише Тевес и допълва, че крагът от инвестиращите в злато се е разширил след финансовия шок от 2008-а. Просто защото съществуващата несигурност стимулира нуждата от диверсифициране на портфейлите, което облагодетелства жълтия метал.

Междувременно, изтънялата ликвидност, дължаща се отчасти на ограничения ръст на златния добив от мините и големите количества злато, затворени в банковите резерви и във вложения в ETF, може да засили ценовите движения, смята Тевес.

В 14.31 ч. българско време на 14 април златото за незабавна доставка се търгуваше за 3223.15 щ. долара за тройунция. А златните фючърсни контракти за доставка през юни на борсата COMEX в Ню Йорк се котираха за 3239.40 долара за тройунция.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации