Намалява броят на желаещите да се обучават в специалностите, свързани с туризма, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, като цитира данни на Националната агенция за оценяване и акредитация.
Георгиева участва в дискусия на тема: „Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще„, организирана от Българската хотелска асоциация.
Дуалното обучение е възможност за бизнеса в туризма, като това е резерв за сектора заедно с попълването на работните места с кадри от чужбина, каза Ирена Георгиева. И посочи, че в 14 висши училища в страната през 2023 г. са се обучавали 2143 студенти по специалности в областта на туризма при капацитет на същите училища от 9340.
„Тревожно е, че само над 25% от завършилите висше образование се реализират на пазара на труда по специалността, в която са се обучавали“, отбеляза Ирена Георгиева и цитира данни на Националната агенция за оценяване и акредитация.
По данни на МОН в средното образование близо 4600 ученици от 8. до 12. клас в цялата страна се обучават по специалностите „Аниматор“, „Екскурзовод“, „Организатор на туристическа агентска дейност“ и „Планински водач“, а в системата на професионалното образование се обучават във всички випуски и паралелки в страната 20 240 ученика. Само 45% от завършилите през 2023 г. „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг“ и 45% от завършилите направление „Пътувания туризъм и свободно време“ са се реализирали в сектора.
Заместник-министър Ирена Георгиева посочи проблемите за бизнеса:
„Изтичане на квалифицирани специалисти в други сектори и в конкурентни дестинации, особено след Covid-19. Незадоволителен за младите хора престиж на професиите в сферата на туризма и несигурни условия на труд, които ги демотивират да останат в бранша“, каза тя.
По-активното въвличане на младите хора още по време на тяхното обучение е един от начините за трайното им привличане за работа в туризма, подчерта Георгиева.
Източник: Banker.bg