Националната агенция по приходите (НАП) допълва списъка със стоки с висок фискален риск и от 1 май в него вече влизат торовете, строителните материали и леките автомобили. Т.е. приходната агенция е установила, че при тях има високо ниво на данъчни измами и се налага допълнителен контрол.
Това става ясно от публикувана заповед на министъра финансите Теменужка Петкова, която ще влезе в сила в първия ден на следващия месец.
Вкарването на нови стоки в списъка означава нови задължения за търговците, превозвачите и производителите, които ще трябва предварително да подават информация към НАП за това какво и в какви количества превозват, каква е договорената стойност на стоката и какъв е регистрационният номер на транспортното средство.
В някои случаи данните за превозвач и час на получаване, макар и да не са задължителни, също ще бъдат изисквани от данъчните, ако са налични, а ако има липсваща информация, на въпросния товарен камион няма да му е позволено да потегли.
Новите стоки в списъка
От заповедта на Петкова става ясно, че минералните или химични азотни, фосфорни и калиеви торове вече ще трябва да се декларират предварително пред НАП.
Освен тях, в списъка попадат и някои видове хидравличен цимент (включително циментов клинкер); изделия от цимент, бетон или изкуствен камък; тухли, плочи, плочки, включително огнеупорни; строителни тухли, подови блокчета, кахли и др.
Голямо перо в таблицата е групата на пътническите автомобили и други автомобилни превозни средства, предназначени главно за транспорт на хора, включително товаропътническите и състезателните автомобили.
Какво са стоки с висок фискален риск?
Стоките с висок фискален риск са обикновено бързооборотни стоки, които се използват в схемите за данъчни измами“, обясни Антон Тошев, главен експерт по приходите в Главна дирекция „Фискален контрол“ в НАП, в подкаст на Агенцията.
Той даде пример с течните горива, млякото, месото, плодовете и зеленчуците. Той припомня, че този тип контрол се прилага от НАП от 2014 г. насам с цел предотвратяването на данъчни измами и укриването на данъци. През 2023 г. Агенцията променя своята концепция, като вкарва задължение за предварително деклариране на данни за такива стоки в транспортни средства с товароносимост над 3.5 тона.
Специфичното на този режим е, че изисква предварително оповестяване на данните за вида и количеството на превозваните стоки, както и за изпращача и получателя по всеки един превоз“, каза Тошев.
Данните, които се декларират, са регистрационен номер на транспортно средство, вид, количество и договорена стойност на превозената стойност. Освен тях, НАП искат информация и за място и дата на товарене, претоварване, разтоварване или получаване на стоките.
Данните за имена на водачи на транспортни средства, телефонните им номера – не са задължителни, не са били и не се декларират“, добави експертът.
От друга страна, данните за превозвач и час на получаване също не са задължителни, но се декларират, когато са налични. Тошев обясни, че с получената информация се генерира Уникален номер на превоз (УНП), който НАП също изисква и водачът на превозното средство е длъжен да предостави. Неговата валидност ще е две седмици.
Срещу сивата икономика
Разширяването на списъка на стоките с висок фискален риск изглежда е една от мерките на правителството на премиера Росен Желязков за изсветляване на българската икономика.
Още при представянето на вече обнародвания Бюджет 2025 правителството многократно изтъкна, че ще разчита на различни мерки в областта на сивата икономика, за да увеличи постъпленията в държавната хазна и да свие дефицита, прогнозиран да достигне близо 2 млрд. лв. през март.
Една от другите мерки срещу сивата икономика е, че в бензиностанциите ще започнат да се записват номерата на автомобилите, които зареждат гориво, а очакваният ефект от това е 250 млн. лв. В практиката от НАП са установили, че при някои бензиностанции бележките от деня – от физически лица – се пазят и накрая се издава фактура за фирма, която има нужда от нея, но без реално да е зареждала на колонките.
Източник: Economic.bg