Тарифната политика, очертана от президента Доналд Тръмп в сряда, ще повиши вносните мита в САЩ до най-високото им ниво от повече от 100 години.
САЩ обложиха с 10% вноса от стотици държави, но за отделни страни, като Китай, ЕС и др., ставките са двуцифрени. Доналд Тръмп обясни, че действията му са заради търговския дефицит, който САЩ има с тях – т.е. Америка внася повече, отколкото изнася.
Сара Бианки, главен стратег на Evercore ISI, отговорна за международните политически въпроси и обществена политика, написа в бележка до клиентите късно в сряда, че новите политики на Тръмп вдигат ефективната тарифна ставка над 20%, колкото е била заложена в Закона за тарифите на Смут-Хоули от 1930 г. Именно тази тарифна политика, според много икономисти, е била ключов фактор за влизането на страната в икономическата криза и краха на Уолстрийт от 1929 г., добили популярност като периода на Голямата депресия.
Много твърдо и по-мечи обявяване, което повишава общата среднопретеглена тарифна ставка на САЩ до 24%, най-високата от над 100 години – и вероятно ще се насочи до 27%, след като очакваните тарифи по раздел 232 бъдат въведени“, пише Бианки.
Раздел 232 обхваща някои специфични продукти, които може да бъдат обложени скоро.
Главният американски икономист на JPMorgan Майкъл Фероли стигна до подобни изводи, след като екипът му направи изчисленията си.
Според нашите изчисления това повишава средната ефективна тарифна ставка от около 10% до малко над 23%“, пише той в бележка до клиентите си.
Служител на Белия дом спомена, че други тарифи по раздел 232 (напр. чипове, фармацевтика, критични минерали) все още се разработват, така че средната ефективна тарифа може да стане дори по-висока.
Освен това, изпълнителната заповед гласи, че ответните мерки от страна на търговските партньори на САЩ могат да доведат до още по-високи тарифи“, каза Фероли.
Оценката на Fitch Ratings беше в същия диапазон, като в доклад на агенцията се казва, че тарифната ставка ще достигне най-високото си ниво от 1909 г.
Тръмп се позова на закона Смут-Хоули в забележките си при представянето на митата в Розовата градина в сряда. Президентът каза, че проблемът не е в митата, наложени през 1930 г., а в предишното решение за премахване на по-високите мита, съществували по-рано през 20-ти век.
Това никога нямаше да се случи, ако бяха останали с тарифната политика. Това щеше да е много по-различна история. Те се опитаха да върнат митата, за да спасят страната ни, но го нямаше. Изчезна. Беше твърде късно“, каза Тръмп.
Пълното икономическо въздействие на новите тарифи вероятно ще зависи от това колко дълго ще бъдат в сила те и дали други държави ще предприемат ответни мерки. Тръмп и министърът на финансите Скот Бесент посочиха, че митата за всяка държава могат да намалеят, ако тези търговски партньори променят политиката си.
Глобалният икономист на JPMorgan Нора Сентивани предупреди, че митата на Тръмп вероятно ще тласнат САЩ и световната икономика към рецесия тази година, ако се запазят.
Източник: Economic.bg