Опазил ме Господ, ако аз съм причината българските граждани да не бъдат питани. Така председателят на 51-ото Народното събрание Наталия Киселова коментира в ефира на БНТ обвиненията, че нейният акт възпрепятства възможността за народно допитване относно въвеждането на еврото, повдигнато от президента Румен Радев на 9 май.
Тя поясни, че има едно усещане в обществото, че българските граждани не са достатъчно питани или консултирани. Според нея това се дължи на друго – на ниската избирателна активност, която създава впечатление, че част от гражданите нямат свои представители.
Председателят на парламента добави, че след като президентът Румен Радев официално сезира Конституционния съд заради решението й да върне искането на държавния глава за референдум срещу еврото, то независимият орган няма друга опция освен да разгледа подаденото искане от държавния глава.
„Конституционният съд е длъжен да образува дело. Въпросът ще бъде дали искането на държавния глава е допустимо в цялост или частично. В юридическите среди има спор как трябва да се постъпи и към кой момент е прекратена възможността да се поиска национално допитване и тъй като мненията са разнопосочни мисля, че по този начин Конституционният съд със своя акт, произнасяйки се дали допуска или не, ще сложи окончателно край на този спор„, обясни председателят на 51-ото Народно събрание.
Киселова уточни, че президентът е съчетал две искания в едно – тълкуване на конституционен текст и обявяване на нищожност на нейно разпореждане, издадено на 13 май. Тя обаче изрази скептицизъм, че ще се стигне до очаквания от държавния глава резултат:
„Не мисля, че това е коректно формулирано и коректен прочит на конституционния текст. Председателят има правомощия, които са уредени не само в Конституцията, но и в правилника на Народното събрание.“
Киселова уточни, че моментът за подобно искане вече е отминал, тъй като процесът по въвеждането на еврото е в напреднал етап, включително с поисканите доклади от ЕЦБ и Европейската комисия.
Според председателя на парламента, независимо от каквито и да било действия, политическите ефекти от поведението на държавния глава са били неминуеми: „Както и да бях постъпила, въпросът за политическите последици от искането на президента щеше да стои.“
Източник: Banker.bg