-0.2 C
София
четвъртък, 10 апр. 2025

Най-чаканите технологични пробиви

Най-четени

Още от същото

Технологичният сектор безспорно е този, който довежда бъдещето днес и най-големите пробиви се очакват именно в тази сфера. Затова ще се опитаме да очертаем тенденциите, които ще оформят не само настоящата 2025 година, но и следващите години.

Наред с вече утвърждаващи се технологии като изкуствения интелект, който тепърва ще продължи да се развива, се очакват нови пробиви в интересни области като квантовите компютри и невралните интерфейси. Ако отидем по-далеч – към науките за живота – нови начини за използване на нашумелия метод за редактиране на гени CRISPR-Cas9 ще отворят врати към лечението на генетични заболявания, а според някои специалисти и дори към създаването на нови форми на живот.

Някои от тези технологии все още са в начален етап на развитие, а други много скоро ще променят коренно начина, по който живеем, работим и взаимодействаме един с друг.

Изкуственият интелект

продължава да набира скорост и се очаква да има огромно влияние върху различни сектори през 2025 г. В здравеопазването през следващата година технологията може да подобри диагностиката, позволявайки на лекарите да откриват заболявания като рак и Алцхаймер в по-ранен стадий и повишавайки значително шансовете за излекуване на пациентите. Алгоритмите на машинното обучение вече могат да анализират медицински изображения с точност, надминаваща човешката. В транспорта, автономните системи, включително самоуправляващите се автомобили, но също – камиони и кораби без екипаж, и дори безпилотни самолети, са на прага да преобразят начина, по който се придвижваме. Компании като Tesla и Waymo работят усилено върху разработването на напълно автономни превозни средства, които ще направят пътуването по-безопасно и удобно.

Въпреки многобройните ползи, които изкуственият интелект обещава, той поставя и сериозни предизвикателства, сред които съкращаването на работни места, създаването на автономни оръжия и потенциалната загуба на контрол върху технологиите. Ето защо основен акцент пред неговото развитие и през следващата година ще бъде разработването на строги етични рамки в полза на човечеството. Повече за новите тенденции в сферата на AI технологиите можете да прочетете в следващата ни статия.

А ето и кои други технологични сфери да следим внимателно:

Мозъчни импланти

Невралните интерфейси за управление на дигитални устройства чрез мисли имат за цел да подобрят човешките когнитивни способности, както и да помогнат на редица болни хора да използват пълноценно компютри, а в бъдеще вероятно и да добавят повече удобство и ефективност за всички. Компании като Neuralink на Илон Мъск са пионери в тази област, разработвайки импланти, които позволяват на хората да управляват устройства само с мисълта си. От основаването си през 2016 г. Neuralink имплантира мозъчно-компютърни интерфейси на двама доброволци и има планове за още осем изпитания тази година. Наред с това наскоро Мъск обяви, че биотехнологичният му стартъп ще започне да тества система, която може да позволи на човек с парализа да контролира роботизирана ръка с мислите си. Ако тестовете са успешни, това ще е важен пробив, който ще даде надежда на хиляди парализирани хора, че ще живеят по-пълноценно в бъдеще.

През 2025 г. Neuracle Technology и биомедицинският инженерен екип на университета Цинхуа в Китай също планират да тестват технологии за мозъчно-компютърен интерфейс (BCI), които биха могли да се конкурират с имплантите на Neuralink. Един от тези продукти е NEO – безжично и минимално инвазивно BCI устройство с осем електрода, разположени върху сензомоторната кора на мозъка, предназначено за възстановяване на движението на ръцете при хора с парализа. Клиничните му изпитания започнаха през 2023 г. и първите резултати показаха, че участник с увреждане на гръбначния мозък е в състояние да се храни, пие и хваща предмети след девет месеца използване на BCI у дома. Изследователите, които стоят зад NEO, планират през 2025 г. да разширят обхвата на изпитанията.

Gartner прогнозира, че до 2030 г. 30% от работещите със знания ще бъдат подобрени чрез технологии като двупосочни интерфейси мозък-машина (BBMI), в сравнение с по-малко от 1% през 2024 г. Това означава, че тази технология има потенциални приложения в областта на повишаването на квалификацията на хората, маркетинга и оптимизацията на ефективността, като позволява на марките да разбират емоциите на потребителите и да подобряват невронните им способности за постигане на по-добри резултати.

Квантовите компютри

са още една технология, която се очаква да получи силен тласък през 2025 г. Тези машини, които работят на принципите на квантовата механика, имат потенциала да решават проблеми, които са извън възможностите дори на съвременните суперкомпютри.

В началото на декември Google представи новия си квантов чип Willow. Той е толкова бърз, че може да извърши за по-малко от пет минути изчисления, които биха отнели на водещия суперкомпютър Frontier в Тенеси 10 септилиона (10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000) години. Това е несравнимо повече от възрастта на Вселената.

Екипът зад Willow си е поставил амбициозна цел да създаде квантови алгоритми, които могат да се прилагат за практически задачи като разработка на нови лекарства чрез моделиране на молекули на атомно ниво, ускоряване на изследванията в областта на ядрената енергия и устойчивите източници на енергия, подобряване на изкуствения интелект чрез по-добра обработка и оптимизация на алгоритми и други.

По отношение на киберсигурността квантовите компютри представляват както заплаха, така и възможност. От една страна, те могат да разбиват съществуващите системи за криптиране, но от друга – могат да бъдат използвани за създаване на нови непробиваеми решения за защита на данни.

Метавселената

Наскоро Meta обяви плановете си за 2025 г., които включват следващ голям напредък в развитието на метавселената чрез интеграцията на очила с изкуствен интелект и истинско изживяване с добавена реалност. Тези иновации ще бъдат базирани на очилата Orion, които компанията представи тази година.

Интегрирането на изкуствен интелект с виртуална и добавена реалност ще позволи през следващите години метавселената да трансформира работните места. Виртуалните офиси ще започнат да се превръщат в норма, позволявайки работа от разстояние с ниво на интерактивност, което имитира физическото присъствие. Тази промяна би могла да намали необходимостта от физически офис пространства и да промени динамиката на глобалния бизнес. Виртуалната и разширената реалност, блокчейн и изкуственият интелект са само част от технологиите, които ще играят ключова роля в изграждането на тази нова среда.

Развитието ѝ обаче е свързано с редица предизвикателства като опазването на неприкосновеността на личния живот, гарантирането на сигурността на данните, както и борба спристрастяването към цифровите технологии. Освен това метавселената може да задълбочи съществуващите различия, тъй като достъпът до висококачествени виртуални преживявания може да бъде ограничен от социално-икономически фактори.

Генетика

Методът CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) позволява на учените да редактират гени, предлагайки надежда за лечение на генетични заболявания, които досега са били считани за нелечими. Тази технология съществува от няколко години, а до края на 2025 г. се очаква първите терапии, базирани на CRISPR, да достигнат до пациентите.

Въпреки огромния потенциал за лечение на заболявания, лекотата, с която CRISPR позволява да редактираме гени, повдига сериозни етични дилеми. Възможността за създаване на „дизайнерски бебета“ с желани черти предизвиква дебати за това къде трябва да бъдат поставени границите на генното инженерство. Освен това непредвидените последствия от редактирането на генома могат да имат дългосрочни и необратими ефекти върху околната среда и обществото ни.

Освен в медицината, CRISPR намира приложение и в селското стопанство, където може да се използва за създаване на култури, по-устойчиви на вредители, болести и климатични промени.

ВЕИ

Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира, че през 2025 г. повече от една трета от електроенергията в света ще идва от възобновяеми източници. Китай ще доминира при ВЕИ инсталациите, според прогноза на шведската фирма за инженерни услуги AFRY. Въпреки че темповете на растеж ще бъдат по-бавни в сравнение с предходните години, се очаква китайските инсталации за възобновяема енергия да надхвърлят 250 GW през 2025 г.

Wood Mackenzie, доставчик на глобални решения за данни и анализи в областта на енергийния преход, прогнозира, че САЩ са на път да се превърнат във водещ производител на син водород в света. Водородът, според експерти от индустрията, е ключът към бъдещето с нулево нетно потребление на въглерод.

МАЕ прогнозира също, че цените на енергията ще се повишат в световен мащаб през следващата година. Това ще бъде резултат от няколко фактора, включително нарастващото търсене, високите цени на едро, увеличените производствени разходи, студеното време, както и намаляващите запаси от газ. Въпреки че цените на енергията се очаква да се повишат, усилията за намаляване на въглеродните емисии и подобряване на устойчивостта ще продължат да бъдат приоритет за правителства и индустрии по целия свят.

Текстът е част от бр. 124 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации