2020 г. е годината, която несъмнено промени живота на модерния човек. Тогава много бизнеси се преориентираха в опит да отговорят на новите очаквания на потребителите за дистанция, хигиена и постоянна дезинфекция.
Това обаче е и годината, в която в България навлиза т. нар. „глемпинг“ – словосъчетания с английски корени, чието значение най-много се доближава до идеята за луксозен къмпинг.
За пръв път тя се заражда през далечната 2005 г. във Великобритания, но по време на пандемията, когато хората търсят начин да са на открито, но и на чисто място, този вид настаняване започва да придобива популярност и в България.
Така, само за пет години, броят на глемпинг обектите в страната нараства от 1 – 2 през 2020 г. до 20-тина понастоящем. На фона на нарастващия интерес към глемпинга се появява и идеята за онлайн платформата GlampingNest, в която може да се резервират места за глемпинг, къмпинг, бунгала, каравани, сафари палатки, вили, дори лодки и места, удобни за дигиталните номади.
Това не е типичният къмпинг с палатка, а един вид луксозен къмпинг, който предлага всички удобства на хотелската стая – да се спи на легло, с бели чаршафи и с всички екстри на хотела“, каза в коментар за Economic.bg Валентин Крумов, председател на Българската глемпинг асоциация и един от основателите на платформата.
Устрем към международно признание
Нашата идея е да сме международна платформа, за да може хората да търсят обекти, къмпинги в различни държави и да намерят това, което търсят“, казва той.
Крумов обясни, че платформата е създадена съвсем наскоро – през юни 2025 г., но вече има посещаемост, трафик и резервации. Засега настаняване се предлага в обекти в България, но и в Сърбия, Гърция, Италия, даже и на по-екзотични места като Обединените арабски емирства. „В момента не им е сезон, затова те не излизат като предложение, но зимата ще бъдат актуални“, каза Крумов.
Ние не предлагаме апартаменти или хотелски стаи, а сме изцяло нишова, специализирана платформа“, добави съпредседателят на Асоциацията.
Диапазон от възможности
Въпреки че в платформата има и по-луксозни предложения в съответно по-висок ценови диапазон, тя предлага и по-бюджетни варианти.
Има голям диапазон от възможности. Може човек да си наеме палатка, която е с по-нисък ценови клас, но ако иска наистина луксозно преживяване, може да потърси и да намери доста по-луксозен тип глемпинги“, каза Крумов.
Според него глемпингът набира популярност в България, като вече има доста места, които предлагат подобен тип настаняване с бани, тоалетни и други удобства. „Това не са типичните каравани отпреди години по Черноморието, те вече са стационарни и добре оборудвани“, добави предприемачът.
Има страшно много, особено на юг е пълно с луксозни каравани и бунгала по къмпингите, тъй че вече е доста развит такъв вид туризъм. При нас в годините се очаква да става още по-иновативен“, каза Крумов.
Според изискванията
Той сподели, че в платформата има специализирана категория за дигитални номади. Особеното при нея е, че тя отговаря на изискваниятa им, като например за бърз интернет. Има категории и за двойки, за приключенци, включително и за къмпингари с кемпери, търсещи места зад граница.
Предлагащите настаняване пък могат да листнат свой имот, стига той да отговаря на изискванията – т.е. да не е хотел или апартамент.
Потенциал за развитие
На въпрос какво е бъдещето на глемпинга в България, Крумов сподели, че от Асоциацията се опитват да представят някои нови тенденции в туризма, но все още не са имали възможност за разговор с ресорното министерство и за прокарване на този вид туристическо настаняване в Закона за туризма.
Опитваме се. Имаше много смени на правителства, но се надяваме да поговорим с тях, тъй като има доста неща, които желаем да споделим, касаещи не само глемпинга, а и туризма като цяло“, каза Крумов.
Следващи стъпки
Следващите стъпки пред платформата са да разширят броя на хостовете – т.е. предлагащите настаняване – и да има и предложения за зимата.
За догодина пък създателите на платформата мислят да създадат сегмент за яхтен туризъм.
Източник: Economic.bg