Държавната верига хранителни магазини с преобладаващи български стоки ще има неясен ефект върху конкуренцията на пазара в страната. При прокарването на предложението и одобряването му в окончателните текстове на Бюджет 2025 депутатите не са се допитали до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), за да го съгласуват или да разберат дали то е в съответствие с европейските изисквания за защита на конкуренцията.
Това става ясно от писмен отговор на министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов на въпрос на депутата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Ивайло Мирчев.
Създаването на държавно търговско дружество не е законодателна инициатива на Министерския съвет, поради което не ни е известно да са инициирани действия за съгласуването на предложението с КЗК относно съвместимостта с правилата за конкуренция, предвидени в правото на ЕС“, посочва Дилов в своя отговор.
В него той напомня, че КЗК е независимият специализиран регулатор, който отговаря именно за установяването на случаи, нарушаващи свободната конкуренция.
Дилов допълва, че „потенциалният ефект“ от новото държавно предприятие върху конкуренцията и съвместимостта му с европейските правила „следва да бъде оценен от КЗК“.
Създаването на търговско дружество изцяло със средства на държавата и под нейния контрол следва да бъде оценено и от гледна точка на правилата на ЕС за държавните помощи“, смята икономическият министър.
Припомняме, че с Бюджет 2025 депутатите дадоха един месец на Министерството на земеделието и храните да задейства всички процедури за учредяването и започването на функционирането на новата държавна верига магазини. Според текстовете новото дружество ще бъде учредено с 10 млн. лв. капитал под шапката на земеделското министерство.
В средата на март министърът на земеделието Георги Тахов даде специална пресконференция по темата, като заговори за тавана на надценките в тези магазини, за задължителния дял български продукти и регулацията на 22 основни хранителни стоки.
Скоро след това обаче Тахов провел среща с представители на търговските вериги и на потребителските организации, на която заявил, че това не бил закон за агрохранителната верига, а само концепция, по която тепърва ще се събират становища.
Много икономисти вее се изказаха твърдо против идеята, като според някои, тя може да доведе до хаос, липса на стоки и дори предупреждение от Брюксел за нарушени разпоредби. Бюджет 2025 бе приет в края на март, което означава, че земеделското министерство разполага с няколко седмици да представи законопроект за държавните магазини и надценките.
Развитието на търговията не трябва да се засяга до степен, която би била в противоречие с интересите на Съюз“, обобщава Дилов.
Източник: Economic.bg