6.8 C
София
неделя, 13 апр. 2025

„Не сме тук, за да бъдем удобни“: Младежите на Карлово показаха жълт картон на кмета Кабаиванов

Най-четени

Още от същото

Десетки младежи от Карлово и региона излязоха на протест срещу кмета на града Емил Кабаиванов в петък вечер. Пред общината те направиха креативна акция на недоволство под надслов „Нашият глас, нашето място, нашето право на участие!“, предава репортер на Actualno.com.

Причината за протеста е практическия опит за унищожаване на младежкото участие и включване в процеса на вземане на решение на местно ниво, което се изразява в решението на Кабаиванов да прекрати действащия Общински консултативен съвет по въпросите за младежта. Тази структура е създадена и ръководена изцяло от млади хора, а сега органът ще бъде с изцяло подменен състав и структура. Младежите подозират, че новите хора ще бъдат приближени до общинската администрация и местната власт.

Протестиращите посочват, че съветът е работил активно в последната година, включвайки 40 млади представители и над 100 доброволци. Без обществено обсъждане и без предварително уведомяване на участниците, Община Карлово обявява нов състав на съвета – с двойно по-малък брой членове, основно от администрацията, и под председателството на самия кмет. Младите хора разбират за промяната три дни след публикуването ѝ на сайта на институцията.

Снимка: Actualno.com

Протестът бе подкрепен от десетки карловци, общественици, политически представители на опозиционни партии и формации, както и младежи от Пловдив и София, сред които и представители на Националния младежки форум и Пловдивския ученически парламент. Протестиращите млади хора носиха креативни плакати с надписи: „Не сме тук, за да бъдем удобни“, „Кметът – доброволец №1“, „Не сме пешки в чужда игра“ и „Войната на таралежите < Бунтът на младежите".

Още: 18 години по-късно: Ще има ли Закон за доброволчеството? Парламентът с поредни стъпки (СНИМКИ)

Казусът

В административен план промените в състава на Общинския консултативен съвет се случват с отмяната на приетия Правилник за дейността му през март тази година. Със своя заповед Кабаиванов утвърждава нови правила за организацията и функциите на ОКСВМ, а в предложения от него нов проект на Правилник става ясно, че съставът на съвета е променен (20 души), а негов председател ще бъде самият кмет на Общината. 

„Тези промени могат да бъдат възприети като административно овладяване на органа, като премахват възможността за реално участие на младежите в процесите на вземане на решения. Какво е отношението на Общината към правото на избор на младите хора? Оставаме със сериозни съмнения относно легитимността и ефективността на съвета, когато повече от половината участници се подразбират. Съветът ще е доминиран от представители на общинската администрация, което подкопава идеята за младежко самоуправление и плурализъм в процесите. Членовете на съвета се назначават по заповед на кмета, което поставя под въпрос тяхната независимост и обективност. Как ще се гарантира, че те притежават нужните знания и опит по младежките въпроси и не са в конфликт на интереси? Какви са критериите, по които ще бъде правен изборът за нови членове?“, пишат от настоящия състав на младежкия съвет. Те призовават за свикване на извънредно заседание на Общински съвет, за да се предприемат необходимите действия за разрешаване на ситуацията.

Още: Развитието на младите хора – на кръстопът: Кои са спешните мерки за младежкия сектор, които властта да чуе?

Снимка: Actualno.com

Междувременно от Община Карлово са публикували и покана за подбор на нов състав на ОКСВМ, а крайният срок за кандидатстване е 14 дни след обявата.

„Сега същата администрация ни призовава да се включим отново – в съвет, в който доминират институции, а гласът на младите хора е сведен до символично присъствие. Публикуваната покана от Община Карлово за включване в новия състав изглежда по-скоро като формалност за прикриване на вече взети решения, отколкото като реална възможност за младежко участие. Кметът сам се обявява за председател и утвърждава новите правила още на 20 март, а поканата за включване на нови членове се публикува чак на 8 април – почти три седмици по-късно, едва след нашето изявление и уведомление за протест. Дали е случайно? Като млади хора категорично отказваме да участваме в процес, при който младежкият съвет се изгражда отгоре-надолу, без диалог и без участие още в самото му планиране. Настояваме за реално представителство на младежките организации, прозрачност на процеса и гаранции, че съветът няма да бъде поредната институционална „кутия за писма“, а работещ орган с активно младежко участие“, съобщават организаторите на протестните действия.

Още: Демокрацията си отива, а младите я загърбват за сметка на диктатори: Анализ

„Точно когато започнахме да осъзнаваме себе си като младежка общност – с познание, опит и желание да бъдем част от решенията, някой реши вместо нас. Без разговор. Без обяснение. Без младежко участие. Но ние не мълчим. Защото градът е жив, когато младите говорят“, пишат младежките организатори, които дават заявка да продължат с усилията си за осигуряване на реално младежко участие в обществените процеси на местно ниво.

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации