5.6 C
София
събота, 17 май 2025

Не споменавайте Зелената сделка! ЕНП премахна двете думи от доклад в парламента

Най-четени

Още от същото

Някога това трябваше да бъде политическото наследство на Урсула фон дер Лайен. Сега Зелената сделка е толкова политически токсична, че собствената ѝ партия обвърза подкрепата си за текст на Парламента с премахването на тези две думи.

Законодатели от дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП), сред чиито членове е и председателят на Комисията, поискаха всички споменавания на Европейската зелена сделка да бъдат заличени от доклада на Европейския парламент за устойчивостта на водата, казаха пред POLITICO двама евродепутати, участвали в преговорите.

Ходът отразява рязкото изместване надясно за ЕНП, която се обедини със селскостопанския сектор, откакто фермерите излязоха на улицата миналата година, за да протестират срещу екологичните правила на ЕС. Земеделието е едновременно най-големият потребител и замърсител на водата в Европа.

Михал Виезик, евродепутат от центристката партия Renew Europe, който ръководеше работата на Комисията по земеделие по доклада за водите, и евродепутатът от „Зелените“ Кристина Гуарда, която е член на Комисията по земеделие и е участвала в преговорите, заявиха, че ЕНП е отправила искането по време на дискусиите по доклада.

За ЕНП, най-голямата партия в залата, споменаването на Зелената сделка в текста беше червена линия – няма да я намерите там“, каза Виезик, визирайки преговорите по доклада за водите в Комисията по земеделие.

Той каза, че е бил изненадан от позицията на ЕНП.

В момента в тази зала има много врагове на Зелената сделка“, каза той.

Гуарда потвърди думите на Виезик.

Те напълно изтриха всяко споменаване на Зелената сделка“, каза тя пред POLITICO, добавяйки, че позицията е била подкрепена от крайнодесни групи.

Измененият текст потвърждава, че споменаванията на Зелената сделка са били изтрити.

Докладът, който излага позицията на Парламента относно водната политика на ЕС, има за цел да повлияе на предстоящата Стратегия за устойчивост на водите на Европейската комисия – мащабен план за защита на водните запаси на ЕС от пресъхване, замърсяване и прекомерна употреба.

Депутатът от ЕНП Естер Херанс Гарсия, която представляваше партията си в преговорите в Комисията по земеделие по доклада, заяви пред POLITICO в писмено изявление, че ефектът от Зелената сделка „върху производителността и изоставянето на фермите ни кара да мислим, че са дошли нови времена“.

Не става въпрос за отказ от Зелената сделка, а за даване на повече време на фермерите да постигнат целите ѝ, като същевременно се гарантира конкурентоспособността на сектора“, каза тя.

От герой до нула

Фон дер Лайен лично даде началото на Европейската зелена сделка през декември 2019 г., яхвайки вълната на народното искане за действия в областта на климата; по-късно тя стана водеща кандидат на ЕНП за председател на ЕК, печелейки първи мандат.

Човечеството е изправено пред екзистенциална заплаха – целият свят започва да я вижда. Горите горят от Америка до Австралия. Пустините напредват в Африка и Азия. Покачващите се морски нива заплашват нашите европейски градове, както и тихоокеанските острови“, каза фон дер Лайен по това време.

Зелената сделка включваше десетки закони за намаляване на емисиите на парникови газове, защита на биоразнообразието, минимизиране на отпадъците и задължаване на компаниите да докладват за въздействието си върху околната среда. Целта ѝ беше да направи Европа „първия климатично неутрален континент“ – цел, която оттогава е заменена от опасения, свързани с отбраната, икономиката и търговията.

Първоначалният доклад за водите на Европейския парламент през февруари призоваваше за „пълно прилагане на законодателството на ЕС по Зелената сделка, за да се изгради устойчива Европа, да се смекчат климатичните промени, да се спре загубата на биоразнообразие и да се ограничи използването на ресурси, включително вода“.

Измененията премахват споменаването на Зелената сделка и балансира екологичните цели с целта за „изграждане на устойчива и конкурентоспособна Европа, осигуряване на адекватни и редовни водни ресурси за селското стопанство и гарантиране на продоволствената сигурност и суверенитет в ЕС“.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации