Председателят на „Народна банка Словенска“ Петер Кажимир, който е и член на Управителния съвет на Европейската централна банка, може да запази позицията си известно време, въпреки усилията на управляващите в собствената му държава да го подменят. Двете най-големи партии в коалиционното правителство на Словакия имат различни мнения дали Кажимир да бъде одобрен за ръководител на Словашката централна банка за нов шестгодишен мандат след като на 1 юни изтече сегашният. Партията на премиера Роберт Фицо „Посока-Социална демокрация“ (SMER) иска да намери нов кандидат, докато младшият коалиционен партньор „Глас“ подкрепя Кажимир.
Според словашкото законодателство, шефовете на централната банка напускат работните си места едва след като бъде одобрен техен приемник, което означава, че политическата безизходица може да остави 56-годишния Кажимир на банковото кормило за неопределен срок.
Липсата на яснота идва в неподходящ момент за ЕЦБ, защото Управителният й съвет, който определя паричната политика на институцията и в който Кажимир е един от 26-е членове, е в разгара на най-големите си кадрови промени от 2019-а насам. И като капак, освен че трябва да прецизират лихвените редукции след като инфлацията в еврозоната се насочи устойчиво към цлевите 2% годишно, паричните стратези трябва да оценят и икономическите последствия от предизвиканите от американския президент Доналд Тръмп сътресения в глобалната търговия и сигурност.
Задъненага улица, в която се оказа Словакия, не е изолиран случай. На Латвия бяха нужни седмици, за да изберат нов ръководител на централната й банка докато в крайна сметка избра досегашния председател Мартинс Казакс след спорове в управляващата коалиция. В резултат на политическото противопоставяне в Словения пък не беше назначен приемник на шефа на централната банка Бостян Васле, чийто мандат изтече през януари.
Заместник председателят на партия „Глас“ Ричард Раши описва Кажимир като „ерудиран и добър кандидат“. Но законодателите от „Посока-Социална демокрация“ не са простили на бившия финансов министър за пренасочването му към политически съперник през 2018-а и го смятат за дезертьор задето е помогнал на сегашния президент на Словакия Петер Пелегрини да основе „Глас“.
Словашки медии съобщават, че предпочитаният кандидат за председател на „Народна банка Словенска“ на партия „Посока-Социална демокрация“ е финансовият министър Ладислав Каменички, въпреки че той твърди, че се е посветил изцяло на сегашната си работа.
Коалицията е парализирана от месеци от вътрешни борби за назначения на ключови позиции. За да избегнат предсрочни избори, партиите са сключили сделка за възстановяване на парламентарното си мнозинство, но не е ясно по какъв начин ще решат проблема с избора на нов банков шеф.
Кажимир не може да разчита на подкрепа от опозицията, която отдавна иска оставката му заради обвинение в корупция, по което правната процедура е във финалната си фаза. Банкерът е заподозрян в „корупционни криминални действия във връзка с данъчни одити на няколко търговски компании“ докато е бил финансов министър в предишното правителство. Кажимир отхвърля обвиненията и ги определя като политически.
Опозиционните партии планират да внесат през май предложение за премахване на възможността за председателите на централната банка да остават автоматично на позициите си, ако парламентът не успее да избере техен приемник. Те обаче нямат мнозинство и инициативата им вероятно ще е безуспешна.
Източник: Banker.bg