Подготовката на небанковия финансов сектор за въвеждане на еврото е на много напреднал етап, каза в първото си интервю като председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Васил Големански пред БТА.
Според резултатите от анкетата на КФН сред поднадзорни ѝ лица, значителна част от тях вече са предприели конкретни мерки за адаптация към новата валута. Повечето от тях посочват, че са разработили вътрешни планове за прехода, актуализирали са информационните си системи и са започнали комуникация с клиенти и партньори относно предстоящите промени, подчерта Големански.
Приоритет за КФН ще бъде поддържането на
активен и открит диалог с всички заинтересовани страни –
както поднадзорните лица, така и широката общественост. Това е ключова стъпка към повишаване на доверието в институцията, отбелязва председателят на надзорния орган.
Като друг основен приоритет в работа си той посочва
дигиталната трансформация, която ще заеме централно място в дейността на комисията.
Модернизацията на IT инфраструктурата и надграждането на Единната информационна система на КФН ще са сред основните стъпки към повишаване на ефективността и прозрачността. Укрепването на киберсигурността ще бъде неизменна част от тези усилия, с оглед защитата на чувствителна информация и управление на рисковете в дигитална среда, подчертава Големански.
По думите му небанковият финансов сектор в България остава стабилен и ще бъде ориентиран към растеж, подкрепен от регулаторни подобрения и технологични иновации.
Капиталовият, застрахователният и осигурителния пазар ще продължат да се адаптират успешно към цифровата трансформация, ще се привеждат в съответствие с европейското законодателство и ще отговорят на променящите се потребителски изисквания. Капиталовите пазари в страната ще се развиват, ще увеличават базата си от инвеститори и ще подобряват интеграцията си с финансовата система на Европейския съюз. Продължаващите реформи, цифровизацията и увеличената пазарна ликвидност ще бъдат от ключово значение за допълнителното повишаване на потенциала на сектора, посочва Големански.
Място в управленската програма на новия председател имат още проектите за
създаване на така наречените мултифондове в осигурителната система на България
и създаването на функциониращ пазар на държавни ценни книжа на „БФБ-София“.
Като друго голямо предизвикателство Големански изтъкна бързо развиващата се финансова сфера и ускорен процес на цифровизация – нови инструменти като крипто активи, блокчейн технологии, променящи напълно базата на финансовите системи в света и начина, по който работят пазарите и финансово-икономически структури.
Народното събрание избра Васил Димитров Големански за председател на Комисията за финансов надзор на 27 март
с мандат от шест години. Кандидатурата подкрепиха депутатите от ГЕРБ-СДС, „БСП – Обединена левица“, „Има такъв народ“ и „ДПС – Ново начало“. Против бяха 12 от депутатите на ПП-ДБ, 33-ма от „Възраждане“, 19 от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, 11 от МЕЧ и девет от „Величие“. С „въздържал се“ гласуваха 20 от депутатите на ПП-ДБ.
По-голямата част от професионалното развитие на Големански преминава в „Българска фондова борса” АД и в „Централен депозитар” АД. От 2010 до 2018 г. той е изпълнителен директор на БФБ, като от 2010 г. беше и заместник-председател на съвета на директорите ѝ. От 2011 г. досега Васил Големански е член на борда на „Централен депозитар”, като от 2012 г. е и негов изпълнителен директор.
Източник: Banker.bg