17.3 C
София
събота, 05 апр. 2025

Нетната печалба на ЦКБ расте до 95.9 млн. лева през миналата година

Най-четени

Още от същото

Към края на миналата година финансовият резултат на „Централна кооперативна банка“ АД е нетна печалба в размер на 95.90 млн. лева при 85.21 млн. лева за 2023-а. Това показват числата от годишния финансов отчет на кредитната институция.

Нетният доход от лихви възлиза на 221.47 млн. лева в сравнение със 184.12 млн. лева за 2023 година. Нетният доход от такси и комисиони, реализиран от банката, достига 51.69 млн. лева спрямо 53.44 млн. лв. година по-рано.

Разходите за дейността на ЦКБ се увеличават с 9.40% в сравнение с равнището им  от края на 2023 г. и достигат абсолютно изражение от 165.34 млн. лева. Средствата, които са разпределени  за персонала са с дял от 42.16%  от  тези  разходи  и  се  увеличават  спрямо  година  по-рано,  когато  са  били с для от 41.30 на сто.

Административните, други разходи и разходите за ремонти на банката достигат 74.33 млн. лева при 68.33 млн. лв. година по-рано.

Към края на 2024  г. активите  на ЦКБ  са в размер на 9.08 млрд.  лева и се увеличават

с 893.36 млн. лева на годишна база. По показателя “Балансови активи” ЦКБ се нарежда на 6-то място в класацията на БНБ за банковата система към края на 2024 година.

Размерът на балансовата стойност на кредитите и авансите формира 34.65%  от  активите,  като  това  съотношение  към  края на 2023  г.  е  било  36.91 на сто. 

Към декември общата стойност на задълженията на ЦКБ е 8.22 млрд. лева. Те  заемат приблизително 90.55% от общите пасиви. Нарастването им за годината е 10.63 на сто.

Банката поддържа стабилна структура на привлечените средства,

която й позволява да не е зависима от външно финансиране.  Основният  източник  на  привлечени  средства  за  ЦКБ  са  привлечените  средства  от  други депозанти – граждани, предприятия и други депозанти, достигащи 8.12 млрд. лева в края  на 2024 година. Техният дял в общите задължения на банката е 98.76 процента.

Собственият капитал на банката е на обща стойност 858.11 млн. лева. Нарастването му  на  годишна база  е  с  13.67%  и  е  вследствие  на  формираната  през  годината печалба и други резерви.

Банката  като  правило  поддържа  значителен  обем  високоликвидни  активи  – 

парични средства в каса и в БНБ, който й гарантира безпроблемно посрещане на ликвидни нужди, отбелязват мениджърите на ЦКБ в годишния си отчет. Техният  дял към декември е  21.56%  от общите  активи  на  банката.  Поддържайки  над 20%  от активите  си  във  възможно  най-високоликвидни  активи,  банката  е  в  състояние  да  осигури  посрещане  на  всичките  си  нужди  от  плащания  по  финансови  пасиви  с  настъпил падеж.

Към момента ЦКБ е първата търговска банка в Югоизточна Европа, която въведе чрез мобилното  си  банкиране  Калкулатор  за  въглерод  на  MasterCard.  Калкулаторът  представлява  иновативно дигитално решение,  което има за цел да помогне на потребителите да измерят и  управляват ефективно въглеродния отпечатък на трансакциите, които извършват чрез постоянен  мониторинг на различните стоки и услуги, закупени от  клиентите  с  дебитни и кредитни карти.

Целта на този калкулатор е да предостави на потребителите устойчив модел на потребление и информация как, като извършват своите трансакции, влияят върху околната среда и как могат да помогнат за възстановяване на климата.  

Към  края на декември дейностите  на  банката  се  извършват  чрез  47  клона,  209  банкови представителства и 29 изнесени работни места в България и един клон в Кипър.

Бъдещо развитие

През 2025 г. ЦКБ ще продължи да следва своя път на развитие. Основен акцент ще е  предоставянето на банкови услуги за населението – потребителски и ипотечни кредити, банкови  карти и базирани на тях услуги, електронно банкиране и разплащателни услуги. В същото време банката ще продължи да развива и предлагането на услуги за големи корпоративни клиенти и малки и средни предприятия и свързаните с тях програми за усвояване на средства от фондовете за възстановяване и по Зелената сделка на Европейския съюз.

 Развитието си през 2025 г. ЦКБ ще финансира със собствени средства и привлечен  ресурс под формата на депозирани средства на граждани и нефинансови институции.

Към края на 2024  г.,  членовете  на  Надзориня и на Управителния съвет  на  ЦКБ не   притежават  пряко  акции  от банката. 

Акциите на “Централна кооперативна банка” се търгуват на „Българска фондова борса“. Между януари и декември котировките им вървяха нагоре по ценовата стълбица, като завършиха годината при 1.68 лева за един брой. В момента струват по 1.65 лева за един брой. А по този начин инвеститорите оценяват ЦКБ на 209 764 451 лева. 

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации