27.5 C
София
понеделник, 22 юни 2026

Нов план за Борисовата градина: Подземни паркинги на мястото на „Капитолия“ и гара „Пионер“

Най-четени

Още от същото

Да се изградят подземни паркинги с над 400 места на мястото на бившата автокъща „Капитолия“ и бившата гара „Пионер“ обмислят от от Столична община. „Тези места в момента се използват за складове, но идеята е там да се направят подземни паркинги, а над тях да се сложи достатъчно дебел почвен слой, така че да могат да се засаждат дървета. Имаше много критики по тази тема, ще ги обсъдим и ще решим дали предложението ще остане в плана“, каза зам.-кметът по направление „Градско планиране и развитие“ архитект Любомир Георгиев в ефира на Нова телевизия относно бъдещето на Борисовата градина.

ОЩЕ: От скейт парк до детски библиотеки: Идеите на гражданите за Борисовата градина

От Столичната община уверяват, че новият подробен устройствен план цели опазване на парка, ограничаване на автомобилния достъп и ясни правила за развитието на мястото.

„Ще се направи експертен съвет, които ще разгледа всички постъпили становища от граждански организации. В състава му ще влязат експерти, които не са служители на Общината. След това обсъжданията се внасят в Общинския съвет, където ние също ще предложим промени“, обясни Георгиев.

По думите му се предвижда да се преизгради стадион на мястото на „Юнак“.

Колкото до езерото Ариана, архитектът посочи, че в момента на острова има сграда и се предвижда нейното премахване и възстановяване на бирарията. „Има още два ресторанта, които са отстрани на парка, които също ще бъдат премахнати“, каза той.

ОЩЕ: От олимпийски блясък до разруха: София с план за спасяването на къпалнята „Мария Луиза“

Зам.-кметът коментира и басейна „Мария Луиза“, който в момента е частна собственост. „Придобиването му е криминално деяние и ние ще направим всичко възможно, за да може обектът да стане публично достъпен“, категоричен бе той.

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации