24.8 C
София
четвъртък, 03 юли 2025

Нова система „бонус-малус“ трябва да стимулира качеството в жп превозите

Най-четени

Още от същото

Нова система „бонус-малус“ ще бъде въведена в предстоящия търг за възлагане на пътнически железопътни услуги. Това стана ясно от изказване на транспортния министър Гроздан Караджов, който пред депутати в ресорната комисия представи условията по предстоящата процедура за избор на нови жп пътнически оператори. От думите му се разбра, че въпросната система ще е пряко свързана с разпределението на държавната субсидия и печалбата, като ще цели директно да стимулира качеството на услугите за пътниците и да промени облика на българския железопътен пазар.

В момента не се спазват правата на пътниците по редица показатели. Ние още не можем да им предоставим прилични тоалетни, не сме си обновявали парка, а най-новото е закупено на втора ръка с 25-годишна възраст.“

Новата система е създадена, за да отстрани тези недостатъци. Тя ще взима предвид всички показатели за качество, които ще се отчитат чрез електронни системи в новите влакове. Въпросните системи могат да отчитат броя на пътниците, коректното изпълнение на графика, а самите пътници ще имат възможност да оценяват състоянието на влаковете и хигиената.

След това, въз основа на събраната информация, Изпълнителна агенция „Железопътна администрация“ (ИАЖА) ще извършва ежемесечни одити, като спрямо констатациите ще се издават актове.

Субсидията за компенсиране на обществените услуги пък ще се формира по сложна формула, като максималният размер на допустимата печалба ще бъде около 3.39%. Оттук нататък, обаче, превозвачите ще имат директен финансов стимул да надхвърлят минимума:

  • Бонус: При отлично качество на услугата и стриктно спазване на договорите, процентът на разумна печалба може да се покачи до 6.59%.
  • Малус: При системни нарушения, ниско качество или неспазване на показателите, печалбата може да падне драстично – до 0.19%.

Цялата скала и в единия, и другия случай е около 200 хил. евро. Не е кой знае колко голяма сума за размера на операциите, но е важна, защото ще е единствената възможна печалба“, коментира Караджов.

Този механизъм цели да гарантира, че операторите ще бъдат пряко заинтересовани от предоставянето на висококачествена услуга.

Разпределение на субсидията и отваряне на пазара

Предстоящият търг предвижда разпределение на железопътната мрежа на лотове, като основният превозвач ще формира 74.7% от влаккилометрите, а останалите 25.3% ще бъдат разпределени между други оператори. Това разпределение не е произволно, а е базирано на разходно ориентирана субсидия, коментира министърът.

25 процента от маршрутите не означава 25 процента от субсидията – тя зависи от разходите, които прави операторът и които са свързани с основна дейност“, поясни Караджов.

Той допълни, че „големият оператор поема и цялата база с депа, ремонтни бази и т.н., резервни части и други разходи, които не сме изчислявали.“ Това означава, че 80% от паричното изражение на субсидията вероятно ще отиде към основния оператор поради по-големия обем на разходите му, докато останалата част ще бъде разпределена между по-малките играчи в пропорция, като Караджов даде пример – 8 към 12 процента.

Тази структура цели да привлече нови превозвачи на пазара, като им даде възможност да поемат по-малки, но субсидирани маршрути. Относно изисквания за подбор, заложени при Западния лот, според които операторът трябва да има поне 6-годишен опит, Караджов побърза да каже, че това не означава, че държавното „БДЖ – Пътнически превози“ е единственият потенциален победител. По думите му, може да участват големи европейски превозвачи.

Процедурата ще стартира в края на юли или първите дни на август, заяви още министърът.

Подвижният състав

Ключов елемент от реформата е начинът, по който ще се използва подвижният състав, придобит след 2009 г. Караджов коментира, че той ще бъде предоставен за ползване на новите железопътни превозвачи, а няма да бъде отдаван под наем или лизинг. Тази мярка е предприета с ясната цел да се избегнат допълнителни разходи за наем, които биха увеличили размера на държавната субсидия. Разпределението на влаковете ще става „справедливо и пропорционално на дела на всеки оператор в общите влаккилометри“.

Министърът изрично подчерта, че новите оператори, които ще ползват тези влакове, ще имат задължението да встъпят в договорите за поддръжка, сключени директно с производителите като Siemens, Alstom и Skoda. 

Утре, когато си ги получим обратно, искаме да ги получим в състояние, поддържано от производителя“, коментира Караджов.

Разпределението на подвижния състав ще се съобрази и с конкретните нужди на линиите – например, дизелови мотриси ще бъдат насочвани към неелектрифицирани трасета, като от общо 10 дизелови мотриси, съответно 2 или 3 ще бъдат разпределени към съответните участъци.

По отношение на по-стария подвижен състав, придобит преди 2009 г., той остава собственост на „БДЖ – Пътнически превози“. Той обаче ще може да бъде наеман от другите оператори по договор и по пазарни условия. За да се осигури справедливост и прозрачност, цените ще бъдат определяни от независими оценители.

Ремонтните депа и всички експлоатационни центрове, включително тези за ремонт и поддръжка, също ще останат под управлението на „БДЖ – Пътнически превози“. Важно условие е, че държавният превозвач ще трябва да извършва всички услуги по ремонтиране и поддръжка на влаковете на равни условия за всички оператори, включително и за самия себе си. За да се гарантира това, тези услуги ще бъдат отделени на отделна счетоводна сметка, осигурявайки равнопоставеност в цените за ремонт и поддръжка.

За ежедневна поддръжка, хигиена и леки ремонти, операторите ще имат избор – да използват собствен капацитет или да наемат сертифициран изпълнител, който да отговаря за дейностите.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации