Размерът на тол таксите се увеличават от утре, 1 април, а цената на винетките – от 1 май. Промените са по силата на одобрено от Министерския съвет постановление за актуализацията на пътните такси. Документът изглежда е приет „на подпис“ и по спешност, тъй като решението отсъстваше от дневния ред или в протокола на заседанието на кабинета в четвъртък (26 март). В правно-информационната правителствена система датата на решението е 31 март.
Правителството отпусна 35 млн. лв. за великденски добавки за пенсионерите. Средствата ще послужат за допълнителни 50 лв. към пенсиите на почти 700 000 пенсионери в България, чиято пенсия е под прага на бедност.
Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди проверка на АПИ и отстраняване на цялото ръководство на ОПУ – Плевен до изясняване на резултатите. Предприетите действия са във връзка с високата концентрация на катастрофи край Телиш, посочват от пресцентъра на ресорното ведомство.
Не на шега, а заради липсата на държавен бюджет, от днес, 1 април, влизат в сила няколко административни решения, които засягат пряко финансите на бизнеса и домакинствата. В нормална ситуация тези промени трябваше да са факт още на 1 януари.
Ходът на президента Доналд Тръмп да наложи мито от 10% върху повечето стоки, внасяни в Съединените щати, както и много по-високи налози за десетки конкуренти и съюзници, подпали глобалната търговска война, която заплашва да изстреля инфлацията и да спре растежа, предава Reuters.
Натрупаните средства по партидите в частните пенсионни фондове, където се съхраняват т. нар. втори пенсии, автоматично ще преминат в евро след присъединяването на България към еврозоната. Курсът за превалутиране остава фиксиран – 1.95583 лева за 1 евро – без никакви загуби за осигурените лица.
До месец трябва да започне активна работа по санирането на блоковете, одобрени по първия етап на програмата, която се финансира със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Това заяви зам.-регионалният министър Дора Янкова на среща с Камара на строителите в България.
Какви IT специалисти търсят технологичните компании в България?
Изкуствен интелект (AI), роботика, облачни технологии и киберсигурност. Това са само част от знанията и уменията, за които се оглеждат технологичните компании в България на фона на пренасищането с IT специалисти, които имат базови умения в програмирането.
Все още не е сигурно дали България ще се справи със задачата да придобие 35-те мотрисни електрически влака, финансирани с пари от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Преди месец транспортният министър Гроздан Караджов обяви, че ще опита да спаси част от европейските пари за влаковете, а бюджетът ще доплати машините, които няма да бъдат доставени до крайния срок – август 2026 г.
Българската частна инвестиционна компания BlackPeak Capital навлезе в Сърбия с инвестиция в местната верига за специализирани кафенета Kafeterija. В съобщението на двете компании не се уточнява стойността на инвестицията, но се казва, че тя ще помогне за разширяването на веригата.
Държавната хазна отново премина на червена територия през февруари, когато дефицитът по консолидираната фискална програма (КФП) е в размер на почти 1 млрд. лв., или по-точно 999.7 млн. лв. (0.5% от БВП).
Към момента разговорите за продажбата на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ продължават с потенциалните купувачи. Това става ясно от отговор на Министерство на енергетиката на въпрос на Economic.bg, в който обаче не се уточнява има ли заявен конкретен интерес.
Правителството на премиера Росен Желязков, което управлява по-малко от 3 месеца, изглежда уверено използва средствата във фискалния резерв. Справка на Economic.bg в ежеседмичната статистика на Българска народна банка (БНБ) показва, че докато в седмицата до 31 януари парите в резерва са били 10 млрд. лв., към края на март те вече са под 7 млрд. лв.
Фалитите в България ще нараснат с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Това посочват експертите от глобалния застраховател на търговски кредити Allianz Trade (преди Euler Hermes) в свой доклад.
Компанията „Рибно стопанство Видин“ ЕООД планира да изгради нова, модерна ферма за отглеждане на европейски сом в закрита рециркулационна система край Видин. Инвестицията ще бъде реализирана на площ от 7000 кв. м в местността „Шуговец“, като дружеството вече е сключило договор за наем и предстои да поиска учредяване на право на строеж от общината. За инвестиционното намерение вече има подадени документи в РИОСВ – Монтана.
Голяма част от българските инфлуенсъри не декларират своите доходи и не плащат задължителните данъци. Това са установили при обмена на данни с различни глобални и социални платформи от Националната агенция за приходите (НАП).
Правителството на Росен Желязков устоя на първия вот на недоверие, внесен от партия „Възраждане“ и подкрепен от „Величие“ и МЕЧ. Гласуването се проведе ден след дебатите вчета.
Проектът за изграждането на тунел под Шипка и обход на Габрово най-вероятно върви към разделяне на два етапа. Това се разбра от думите на вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на парламентарния контрол. Според него е съвсем реалистично тази година да бъде изградено част от трасето, което води до тунела от северната страна. Междувременно от южна страна също трябва да текат дейности по проектиране и изграждане на обхода на Казанлък.
Преди дни Европейският съюз публикува първия си списък със стратегически проекти, целящи укрепване на местния добив, преработка и рециклиране на 14 от 17-те материала, които смята за критични за своя енергиен преход и сигурност. Избрани бяха 47 проекта в 13 държави от общо 170 подадени.
Производителят на брашно „ГудМилс България“ инвестира 400 000 лв. в модернизация на млевните линии в мелницата си в София. Вследствие на инвестицията компанията започва производство на високопротеиново пшенично брашно тип 400.
В момента „Булгаргаз“ е в тежко финансово състояние със загуба от 280 млн. лв. за 2024 г. Това каза енергийният министър Жечо Станков пред БНТ. Справка в последния публикуван финансов отчет на дружеството към септември 2024 г. показва, че задълженията му са се удвоили за една година до общо 1.2 млрд. лв. Според данните капиталът му е отрицателен с 61 млн. лв.
Създадената през 2021 г. Държавна петролна компания (ДПК) е струвала близо 2 млн. лв. на държавата, въпреки че никога не започна да функционира реално. Това става ясно от писмен отговор на министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов към въпрос на депутата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Мартин Димитров.
Сред меката топлина на вълнените нишки и ритъма на сръчните ръце се ражда „Плетария“ – български бранд, който пренася традиционното плетиво в съвременния свят. Невена Милева и Даниела Младенова, двете жени зад това вдъхновяващо начинание, влагат не просто майсторство, а истинска любов към занаята, предаван от поколения.
Източник: Economic.bg