Управляващата коалиция – ГЕРБ, ИТН, БСП и двете ДПС-а – приеха на второ четене закона за държавния бюджет за 2025 г., описан преди време от финансовия министър Теменужка Петкова като „последния бюджет в български лева“. Заседанието, на което се разглеждаше финансовата рамка на държавата, продължи 22 часа и завърши в ранните сутрешни часове в петък.
България най-после покри инфлационния критерий за еврозоната. Това стана ясно от данните за месец февруари на европейската статистическа служба Евростат, публикувани в сряда. Те потвърждават прогнозите на редица икономисти и финансови институции от последните месеци, че страната ще успее да отговори на това изискване някъде в началото на текущата година.
Ограничаване на търговските надценки, задължителен 50% дял български продукти в магазините и регулация на 22 основни хранителни стоки. Това са ключовите мерки в законопроекта, който има за цел да бори високите цени на храните. Той бе представен в понеделник от министъра на земеделието Георги Тахов, който коментира, че изработването му е задача, възложена от премиера Росен Желязков.
Държавната идея за таван на надценките на няколко нива по търговската верига може да създаде проблеми, хаос и дори да доведе до липса на стоки по рафтовете. За това предупреждават редица икономисти.
Заведенията и ресторантите в България заплашиха клиентите си, че ще повишат цените с още между 15 и 20 на сто, ако ДДС ставката не бъде намалена на 9%. Това стана ясно по време на пресконференция на Сдружението на заведенията в България, в която участваха и представители на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българската асоциация на заведенията и всички регионални структури на организациите.
Годишната инфлация в България през февруари скочи до 4% – ниво, невиждано от декември 2023 г. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Ускоряването на цените идва на фона на усилията на България да се присъедини към еврозоната, а един от критериите е ценовата стабилност.
Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) предлага въвеждане на еднодневни винетни за леки автомобили до 3.5 тона. Новите правила са в изпълнение на директива на Европейския съюз и залягат като проект на изменение на Закона за пътищата.
Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка за изготвяне на технически проект и строителство на третия участък от автомагистрала „Русе – Велико Търново“ – между Бяла и Велико Търново. Общата дължина на отсечката е близо 60 км, а индикативната стойност – близо 3 млрд. лв. без ДДС.
„ЕСО Чардж“, дъщерно дружество на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), ще подпомага публични потребители и малки и средни предприятия в реализацията на собствени ВЕИ проекти. За целта компанията е разработила финансов механизъм с Българска банка за развитие (ББР) с първоначален бюджет от 20 млн. лв.
Над 1.1 млрд. лв. трябва да намери Агенция „Пътна инфраструктура“ за магистралата „Русе – Велико Търново“ и тунела под Шипка. Това са разчетите, официално съобщени от АПИ в прессъобщение от 13 март, т.е. преди обявяването на 3-милиардната поръчка за последния участък от въпросната магистрала. Част от финансирането за двата проекта се осигурява от европейската програма „Транспортна сигурност“ 2021 – 2027 г., но то няма да е достатъчно за завършването им.
Цените на ваканционните имоти на Българското Черноморие растат с около 30% на годишна база. Ако през 2024 г. качествените проекти в най-желаните курорти все още бяха на нива под 2 000 евро/кв. м, през 2025 г. цените вече устойчиво надминават тази граница. Това показва докладът на строително-инвестиционната компания Green Life Development & Resorts.
Космическата цена от 50 млн. лв. за километър от последния лот – между Бяла и Велико Търново от магистрала „Русе – Велико Търново“ – всъщност може да се окаже съвсем прилична. Особено ако се сравни с това, което се подготвя за магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле.
Гръцката енергийна компания PPC Group започва изграждането на нова фотоволтаична централа в България. Соларният парк „Колизеум“ ще е разположена в района на Стара Загора, с максимална изходна мощност 165 MWp. Към него ще бъде изградена и батерия за съхранение на енергия с номинален капацитет от 25 MW и мощност 55 MWh, която ще бъде завършена заедно с централата.
Българската фирма „ЦБА – Добрич“ ООД планира да изгради търговски комплекс в Балчик, става ясно от инвестиционно намерение, входирано в РИОСВ – Варна и видяно от Economic.bg. Плановете на компанията са да изгради търговски комплекс, включващ общо четири блока с магазини. Т
Национална електрическа компания (НЕК) е избрала изпълнител на поръчката за доставка и изграждане на пилотната система за съхранение на електроенергия към ВЕЦ „Въча 1“. Капацитетът на съоръжението е 10 MWh.
През последните години пазарът на недвижими имоти в София претърпя сериозни промени. Ако доскоро южните квартали бяха основният двигател на растежа, днес вниманието се насочва към северните части на града. Един от районите, който набира все по-голяма популярност, е НПЗ (бел. ред. – научно-производствена зона) „Хаджи Димитър“ – някогашната индустриална зона днес се трансформира в модерен жилищен и бизнес център.
Слав Монов заменя Дамян Войновски като изпълнителен директор на ИА „Автомобилна администрация“. Припомняме, че Войновски оглави Агенцията през август 2024 г.
Компанията за недвижими имоти Unique Estates подписа договор за съдружие и придобиване на дялове във водещата дубайска компания за луксозни жилища Savoir Prive Properties. Така се създава изцяло ново дружество, което ще оперира под името Savoir| Unique Estates.
Моника Николаева е от хората, които не ги е страх да се изправят срещу обществените предразсъдъци. Тя е поела тежката мисия да се бори за разбулване на табутата и стереотипите около менталното здраве в България.
Източник: Economic.bg