Новият премиер на Украйна Юлия Свириденко обяви, че вероятно ще поиска още финансиране от Международния валутен фонд (МВФ), за да закърпи фискалната дупка на страната, която вече четвърта година се сражава с Русия и краят на войната не се вижда. 39-годишното протеже на украинския президент Володимир Зеленски, което през миналата седмица стана вторият в украинската история ръководител на правителството от нежния пол (след Юлия Тимошенко) очерта бюджетния спазъм в прав текст: световните донори досега са заделили само половината от оценените на 75 млрд. щ. долара бюджетни нужди на Киев за следващите две години.
Текущата кредитна програма на МВФ в размер на около 16 млрд. щ. долара изтича през 2027-а и несигурността по отношение на продължителността на военните действия вероятно ще наложи обсъждането на нов план когато международният кредитор изпрати следващата си мисия в Киев през август, каза Свириденко.
„Ако базовият сценарий приеме като предпоставка, че войната ще продължи и през 2026-а, е твърди възможно да имаме нова програма на МВФ“, заяви дамата за агенция „Блумбърг“ в първото си интервю след като седна на премиерския стол. Икономическите и военните сценарии ще са в дневния ред по време на августовските проверки на Фонда, „за да се прецени дали нов план би бил разумен и какви ще са неговите параметри“, допълни Свириденко.
Навлязлата в четвъртата си година война на руския президент Владимир Путин с Украйна не показва признаци на отслабване на фона на засилващите се атаки с ракети и дронове и мъчителния напредък по дългата 1000 км фронтова линия. Зеленски се опитва да извлече полза от промяната на нагласите на Вашингтон след като американският президент Доналд Тръмп се ядоса на Путин и обеща да изпрати още оръжия на Киев.
Ремонтът на украинския кабинет през миналата седмица е част от усилията да се уредят лоялни на украинския лидер съратници, които да умилостивят стопанина на Белия дом. Свириденко оглави правителството 11 седмици след като екипът й в Министерството на икономиката подписа сделката със Съединените щати за американския достъп до украинските природни ресурси.
Дамата съобщи също, че планира да разговаря през следващите дни дистанционно с американския министър на финансите Скот Бесънт, с когото са работили интензивно по споразумението за минералите, за да обсъдят потенциална финансова помощ. Новото правителство ще търси също и сътрудничество с Вашингтон за покупки на оръжия, включително и системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, както и за съвместно производство на дронове. Тук може да се включи и изграждането на заводи в Съединените щати, в които да се правят безпилотните летателни апарати, обясни Свириденко.
„Идеята е, че ние действително сме силна нация и аз смятам, че ние сме един от най-добрите примери в света за единно бойно поле за тестване на технологии“, подчерта премиерът.
Освен укрепването на украинските финанси, главният приоритет на Свириденко ще бъде да увеличи вътрешното производство на оръжия в страната като предпазна мярка срещу опасността от загуба на външна помощ. Тя обаче обръща внимание, че предвид неотложните военни нужди тази възможност „ще е много кратка“.
„Задачата ни е да постигнем резултати в повече области в рамките на много кратък период от време“, посочва Свириденко, която наследи задържалия се цели пет години начело на кабинета Денис Шмихал. И допълва, че би искала „да постигне нещо през следващите няколко месеца“, като евентуална нова сделка с МВФ ще е част от задачата.
Разговорите за нова програма с международния кредитор се очакват през тази година, твърдят високопоставени чиновници, запознати с начина на действие на Фонда и на Украинската централна банка. МВФ подписа текущото кредитно споразумение за Украйна преди две години, нарушавайки традицията да не отпуска заеми на държава във война.
Свириденко обеща до края на годината да вземе мерки по всички висящи проблеми, включително мерки против корупцията, по сегашната програма и по т. нар. „Механизъм за Украйна“ – финансовата подкрепа на Европейския сюз.
Колко трудно се бори корупцията се видя за пореден път на 21 юли: часове след изкаването на премиера, украинските правоприлагащи органи арестуваха двама разследващи като част от мащабни акции срещу помещения на служители за борба с корупцията. Неназовано лице от Националната антикорупционна служба (NABU) е било задържан по подозрение, че е шпионирало за Русия, информира в официално извление Главната прокуратура на страната след обиските.
В интервюто Свириденко се опита да омаловажи проблема с корупцията, позовавайки се на анкети, които показват, че макар голямо мнозинство да смятат, че корупцията е широко разпространена, много по-малко са се сблъсквали с подобни извращения. Според нея, „в украинското общество и определени социални групи проблемът се засилва и преувеличава“, докато външните наблюдатели „оценяват Украйна въз основа на различни показатели“.
Тя също така защити отказа на правителството да номинира кандидат за Бюрото за икономическа сигурност, поискан от МВФ и Европейската комисия, въпреки че той е бил одобрен от комисия по подбор. Свириденко обясни, че кабинетът е действал в съответствие с установените процедури: „получихме номинацията от комисията по подбор, гласувахме колективно и изпратихме решението обратно на комисията“, мотивира се тя.
Източник: Banker.bg