Трябва такъв референдум, защото беше загубено много ценно време, за да бъдат запознати гражданите с приемането на еврото – с всичките плюсове, минуси, рискове, но и възможности. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в предаването „Панорама“ на БНТ по повод обявеното тази вечер от президента Румен Радев, че ще внесе в парламента предложение за свикване на национален референдум за еврото.
Йотова определи решението на Радев като много силно.
„Искам да разсея едно внушение, което беше направено минути след изявлението на г-н Радев, че това е референдум за отказ от еврото. Нищо подобно“, посочи вицепрезидентът и допълни, че подобен референдум е начин за допитване какво точно искат хората и как темата да стане по-достъпна и разбираема за тях.
„За мен това беше последната възможност референдумът да се случи. Дали ще се случи според българското законодателство вече зависи от Народното събрание“, посочи вицепрезидентът.
На въпрос относно желанието на секретаря на президента по правните въпроси – Крум Зарков, да се оттегли от поста си, Йотова призова да се вгледаме както в аргументите на президента, така и в начина, по който е формулиран въпросът за референдума.
Тя коментира и решението на Крум Зарков да напусне Президентството. „Живеем в свободна държава със свободен избор на хората, така е решил, така е преценил, така е направил“, каза още Йотова.
По думите й по различни начини може да се провери конституционността на референдума за еврото. „Тук идва въпросът: Кой се страхува да пита българските граждани“, каза Йотова.
„Да излезем от едно друго внушение – договорът не визира само паричните отношения и валута“, допълни Йотова. „Там се казва ясно и категорично – при изпълнение на съответните три критерии, които ние всички познаваме и които, българското правителство, подавайки молбата за извънредния конвергентен доклад казва на Европейската комисия, че сме ги изпълнили добре“, допълни вицепрезидентът.
По думите й има различни практики в другите държави, които са приели еврото. Тя разказа, че от началото на създаването на европейската общност има 44 референдума в държавите членки, които се отнасят до тема в компетенциите на Европейския съюз. Затова България не е прецедент.
„Българският народ трябва да бъде на масата, където се вземат решенията. За нас като общество ще бъде по-полезно да разсъждаваме. Кампанията за еврото може да бъде така направена, че да убеди хората“, каза още Йотова.
Ако този референдум каже „да“, лично аз бих искала да бъда на мястото на премиера Росен Желязков, защото зад мен ще стои като гаранция цялото българско общество.
Тя каза, че не е гледала филма, в който Путин твърди, че разполагането на американски военни бази в България и Румъния е допринесло за напрежението, довело до руската инвазия в Украйна. „Не съм гледала този филм и няма сила, която да ме накара да го гледам“, каза тя. „Създаването на такива филми не е нещо ново, те са традиция и са на принципа „разделяй и владей“, като целят да разделят обществото“, коментира Йотова.
„Вълненията ни бяха достатъчно, този разговор е твърде подранил за разлика от разговора с еврото – аз дълбоко вярвам в демокрацията, не е лозунг, нито лъскава значка.“ Така Йотова отговори на въпроса дали ще се кандидатира за президент.
„Когато реша и ако реша да се кандидатирам, повярвайте ми, първо ще питам българските граждани“, заключи тя.
Източник: Banker.bg