Оборотът на „Българска фондова борса“ през месец март нараства със 71.65% спрямо февруари до 82.11 млн. лева. За първото тримесечие на годината търговията се понижава с 15.06% спрямо същия период на миналата година. Това отбелязват от борсовия оператор в месечния си анализ.
Броят на сключените сделки от борсовите играчи през март е 5779, като активността е намаляла с 12.77 на сто спрямо февруари. На годишна база свиването е още по-голямо – с 19.57 процента. В Топ 3 на най-ликвидните емисии акции на българския капиталов пазар за март виждаме „Шелли Груп“ ЕД (с 523 сделки), „Адванс Терафонд“ АДСИЦ (с 245) и „Агрия груп холдинг“ (222 броя).
През март индексите на БФБ се движеха в различни посоки.
Основният индекс SOFIX се понижи с 0.08% на месечна база през последния месец до 903.53 пункта. От началото на годината обаче показателят расте с 1.21 на сто.
Другият губещ през март е секторният BGREIT, който следи представянето на компаниите от сектора на недвижимите имоти. Той губи 1.68 на сто спрямо втория месец. С 0.27 на сто е надолу от началото на годината.
На месечна база широкият измерител BGBX40 добавя още 0.64 на сто към своята стойност. Равнопритегленията индекс BGTR30 пък се повишава с 1.54 процента спрямо ноември. От началото на годината тези два индекса на БФБ също се повишават.
През март индексът beamX, който следи компаниите от пазара за развитие на малки и средни предприятия – ВЕАМ, изгуби още 0.45 процента спрямо февруари до 91.29 на сто. От началото на годината загубата е още по-голяма – с 7.74 процента.
Седем компании подкрепиха индекса на сините чипове с повишение на цените на акциите си,
останалите осем дружества от базата за изчисляване на основния борсов измерител отчетоха намаление на котировките си през март.В топ 3 на печелившите компании от SOFIX през третия месец с най-високо повишение е „Сирма груп холдинг“, чийто книжа добавиха 10.66% към стойнастта си. Акциите на „Смарт органик“ са с 6.87% по скъпи, а на “Първа инвестиционна банка” АД поскъпнаха с 5.26 процента.
В топ 3 на компаниите, които загубиха част от стойността си, се подредиха “Централна кооперативна банка”, „Телематик интерактив България“ и „Уайзър технолоджи“. Цените на акциите им показаха спад съответно с по 4.62 на сто, 2.65 на сто и 2 процента.
Оборотът в сделките на пазар MTF BSE International през март, където се търгуват акции на големи международни компании, възлезе на 7.62 млн. лева.
Източник: Banker.bg