8.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Обратно към руския газ? ЕС е изправен пред дилема заради заплахата „Тръмп“

Най-четени

Още от същото

Повече от три години след руската инвазия в Украйна, енергийната сигурност на Европа е крехка. Втечненият природен газ от САЩ помогна за запълване на недостига, оставен Русия, когато „Газпром“ спря доставките руски газ за Европа, след като Кремъл атакува Киев през 2022 г.

Но сега, когато президентът Доналд Тръмп разклати отношенията с Европа, установени след Втората световна война, и се обърна към енергията като разменна монета в търговските преговори, бизнесът се опасява, че зависимостта от Съединените щати се е превърнала в нова уязвимост, пише Reuters.

На този фон ръководители на големи фирми от ЕС започнаха да казват това, което би било немислимо преди година: че вносът на руски газ, включително директно от „Газпром“, може да е добра идея.

Това би изисквало друга голяма промяна в политиката, като се има предвид, че руската инвазия в Украйна през 2022 г. накара Европейския съюз да се ангажира да прекрати изцяло вноса на руска енергия до 2027 г.

Европа има ограничени възможности. Преговорите с Катар, който е друг голям производител на втечнен природен газ, за повече доставки са в застой и макар инсталирането на възобновяеми енергийни източници да се е ускорило, темпът не е достатъчно бърз, за ​​да позволи на ЕС да се чувства сигурен.

Ако в Украйна бъде постигнат разумен мир, бихме могли да се върнем към руски потоци от 60 милиарда кубически метра, може би 70, годишно, включително втечнен природен газ“, каза в интервю за Reuters Дидие Холо, изпълнителен вицепрезидент на френската Engie.

Френската държава е частично собственик на Engie, която беше сред най-големите купувачи на газ от „Газпром“. Холо каза, че Русия може да осигури около 20 – 25% от нуждите на ЕС, в сравнение с 40% преди войната.

Ръководителят на френския петролен гигант TotalEnergies, Патрик Пуян, предупреди Европа да не разчита прекомерно на американския газ.

Трябва да диверсифицираме, много маршрути, а не да разчитаме прекомерно на един или два“, каза Пуян пред Reuters.

Total е голям износител на американски втечнен природен газ (LNG) и продава руски LNG от частната фирма Novatek.

Европа никога няма да се върне към вноса на 150 милиарда кубически метра от Русия, както беше преди войната… но бих се обзаложил на 70 милиарда кубически метра“, добави Пуян.

Германия пак гледа към Русия

Франция, която произвежда големи количества ядрена енергия, вече разполага с най-диверсифицираните енергийни доставки в Европа.

Германия разчиташе в голяма степен на евтин руски газ, за ​​да подпомогне развитието на производствения си сектор до войната в Украйна, и сега има по-малко възможности.

В Leuna Chemical Park – един от най-големите химически клъстери в Германия, в който се помещават заводи на Dow Chemical и Shell, наред с други – някои производители казват, че руският газ трябва да се върне бързо.

„Газпром“ покриваше 60% от местните нужди, главно чрез газопровода „Северен поток“, който беше взривен през 2022 г.

В тежка криза сме и не можем да чакаме“, каза Кристоф Гюнтер, управляващ директор на InfraLeuna – операторът на парка.

Той каза, че германската химическа промишленост съкращава работни места в пет поредни тримесечия – нещо, което не се е случвало от десетилетия.

„Повторното пускане на тръбопроводите би намалило цените повече, отколкото всички настоящи програми за субсидии“, каза той.

Това е тема табу“, добави Гюнтер, казвайки, че много колеги са съгласни с необходимостта от връщане към руския газ.

Припомняме, че почти една трета от германците са гласували на изборите през февруари за партии, които са приятелски настроени към Русия.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации