OMV официално пусна в експлоатация своята 10-мегаватова инсталация за зелен водород в рафинерията Швехат, близо до Виена, наричайки я най-голямата инсталация от този вид в страната.
Австрийската петролна и газова компания заяви, че е инвестирала 25 милиона евро в съоръжението, което може да произвежда до 1500 метрични тона зелен водород годишно. Той ще се използва за производство на горива и химикали, включително устойчиво авиационно гориво (SAF) и възобновяем дизел (HVO).
Новият електролизатор с полимерна електролитна мембрана (PEM), наричана още протонообменна мембрана, с мощност 10 MW се захранва изцяло от възобновяема електроенергия. Тя се генерира от вятър, водноелектрически централи и фотоволтаици.
Иновацията позволява годишни икономии на емисии на въглероден диоксид до 15 000 метрични тона, според сравнителния пример от Директивата за възобновяема енергия на Европейския съюз. Това е еквивалентно на 2000 души годишно, въз основа на средната стойност за ЕС за 2024 г. от 7.5 тона CO2 еквивалент на глава от населението.
С пускането в експлоатация на най-големия електролизен завод в Австрия ние преоткриваме начина, по който основните продукти, които използваме в ежедневието, се произвеждат по устойчив начин“, каза членът на Борда на директорите Мартейн ван Котен, отговарящ за горивата, суровините и химикалите, цитиран от Balkan Green Energy News.
По неговите думи зеленият водород е в основата на тази трансформация, служейки като критичен компонент в производството на горива и химикали, като същевременно ускорява декарбонизацията на завода в Швехат.
Източник: Economic.bg