OpenAI ще пусне уеб браузър в конкуренция с Google Chrome. Ако бъде приет от 500-те милиона седмични потребители на ChatGPT, браузърът на OpenAI може да окаже натиск върху ключов елемент от печелившата рекламна машина на Google.
OpenAI е на прага да пусне уеб браузър, задвижван от изкуствен интелект, който ще се изправи срещу доминиращия на пазара Google Chrome, съобщиха пред Reuters трима запознати с въпроса източници.
Очаква се браузърът да бъде пуснат в рамките на следващите седмици и има за цел да използва изкуствен интелект, за да промени основно начина, по който хората сърфират в интернет. Той ще осигури на OpenAI по-пряк достъп до основен източник за успех на Google – потребителските данни.
Ако бъде възприет от над 500 милиона седмични потребители на ChatGPT, браузърът на OpenAI може да окаже натиск върху важен компонент от рекламния бизнес на Google, който генерира близо три четвърти от приходите на Alphabet. Chrome предоставя потребителски данни, които позволяват по-ефективно и доходоносно насочване на реклами и трафика към търсачката на Google по подразбиране.

Браузърът на OpenAI е проектиран така, че част от потребителското взаимодействие да се случва директно в чат-интерфейс, подобен на ChatGPT, вместо чрез отваряне на външни уебсайтове.
Проектът е част от по-широка стратегия на OpenAI да интегрира своите услуги в ежедневието и работния процес на потребителите.
Компанията отказа коментар. Източниците, които говорят пред Reuters при условие на анонимност, заявяват, че OpenAI търси нови пътища за растеж след бума на ChatGPT в края на 2022 година.
През май OpenAI обяви, че ще навлезе и в сферата на хардуера, като плати 6,5 милиарда долара за закупуването на стартъпа io, създаден от бившия главен дизайнер на Apple Джони Айв. Уеб браузърът ще позволи директна интеграция на продукти като Operator – ИИ агент, който ще може да извършва задачи от името на потребителя директно в браузъра, включително резервации или попълване на формуляри.
OpenAI ще се сблъска с предизвикателства – Google Chrome се използва от над 3 милиарда души и държи над две трети от глобалния пазар на браузъри, според StatCounter. Safari на Apple е далеч назад с едва 16% дял. Миналия месец OpenAI съобщи, че има 3 милиона платени бизнес потребители на ChatGPT.
Ключовата роля на Chrome в събирането на потребителски данни за рекламиране е толкова успешна, че Министерството на правосъдието на САЩ настоя за неговото разделяне, след като съд постанови, че Google има незаконен монопол върху онлайн търсенето.
Според два източника браузърът на OpenAI е изграден върху Chromium — отворения код, върху който е базиран самият Google Chrome, както и други браузъри като Microsoft Edge и Opera. Миналата година OpenAI привлече двама дългогодишни вицепрезиденти от Google, които са били част от екипа, разработил оригиналния Chrome.
През април изпълнителен директор на OpenAI заяви, че компанията би проявила интерес да закупи Chrome, ако регулаторите успеят да наложат продажбата му. Google обаче не е предложила Chrome за продажба и възнамерява да обжалва решението на съда.
OpenAI е решила да изгради свой собствен браузър, а не просто приставка към чужд браузър, за да има по-голям контрол върху събраните данни.
Четете още: OpenAI стои зад 30-милиардната облачна сделка с Oracle
Източник: Banker.bg