Основаният от българи и базиран в САЩ разработчик на AI технология за автоматизация на кол центрове Lace AI е набрал 19 млн. долара (16.6 млн. евро) при първоначален кръг на финансиране, съобщиха от българския фонд за рисков капитал LAUNCHub Ventures.
Водещ инвеститор в рунда е люксембургската компания за рисков капитал Bek Ventures, а участие са взели още LAUNCHub Ventures, американският Horizon VC и индивидуални инвеститори, сред които съоснователят на американската компания за облачно съхранение на данни Snowflake Марчин Зуковски, основателят на датската онлайн борса за вино Vivino Хайни Захариасен и съоснователят на българската платформа за управление на разходите Payhawk Христо Борисов, става ясно от изявление на LAUNCHub.
Привлеченият капитал ще задълбочи инициативите за научноизследователска и развойна дейност на Lace и напредъка в областта на изкуствения интелект.
Бързо разширяваме инженерния си екип, за да изградим авангардни възможности за AI, които досега не са съществували в тази категория“, заяви съоснователят на Lace AI Борис Вълков в отговор на запитване на SeeNews. „Това финансиране ни помага да ускорим постигането на петгодишната си продуктова визия – една от най-амбициозните задачи, които някога сме извършвали.“
Lace е сред най-бързо развиващите се стартъпи в България. Базираният в София център за научноизследователска и развойна дейност на Lace сега е сред най-големите центрове за изкуствен интелект в региона. Именно той движи иновациите на компанията.
Как започва всичко
Като инженер по изкуствен интелект в Meta, Борис Вълков помага за създаването на PyTorch, една от най-големите библиотеки за машинно обучение в света, припомня TechCrunch. По време на работата си там той осъзнава, че изкуственият интелект е на път да отключи нови възможности в приложния софтуерния.
Той напуска Meta в края на 2021 г., за да основе Lace AI. Пътят към предприемачеството започва, когато Вълков е момче и работи в семейния бизнес с хранителни стоки. Още тогава той осъзнава силата на телефонното обслужване на клиенти. Години по-късно започва да търси начини да съчетае интереса си към изкуствения интелект и обслужването на клиенти. Така се ражда идеята за Lace.
Използвайки дългогодишния си опит в областта на софтуерното инженерство във VMware и Meta, Вълков се обединява със Стан Стоянов. Двамата се заемат с това да съчетаят AI с обслужването на клиенти, за да помогнат на бизнеса да генерира допълнителни приходи.
Двойката разговаря с повече от 100 компании от различни индустрии и вертикали и открива, че във сферата на услугите за дома (водопроводни, покривни и т.н.) много продажби започват с обаждане до кол център. Хипотезата на Lace е, че ако клиент се обади в някоя от тези фирми, това може да се превърне в продажба – или не. Компанията твърди, че нейният софтуер може да помогне за подобряване на шансовете за конвертиране на обажданията в приходи.
Разработеният от Lace AI софтуер анализира ефективността на кол центровете на компании, специализирани в домашни ремонти и услуги – сектор, оценяван на 650 млрд. долара. По-конкретно, софтуерът за анализ на приходите на Lace използва технология с изкуствен интелект, за да анализира всички обаждания, които постъпват в тези предприятия, и да открива възможности за загуба на приходи.
Компанията твърди, че той е по-всеобхватен от други подобни предложения, тъй като следи 100% от обажданията, а не част от тях. Той анализира всяко взаимодействие, „за да гарантира, че не е пропуснат нито един потенциален лидер или възможност“, коментира Вълков пред TechCrunch.
Базираната в Маунтин Вю компания работи с над 100 предприятия, като A1 Garage Door Service, Sage Home, Eco Plumbers, Matrix и Lee’s Air. Вълков отказва да разкрие точните приходи, като посочва само, че през 2024 г. Lace вижда 1000% ръст на годишните приходи (б.а. – компанията започва да продава на клиенти едва в края на 2023 г.).
Дори само 1% увеличение на броя на резервациите може да бъде съществено за компания за услуги за дома или за преустройство на жилища, показват изчисленията. Това означава, че ако компания с приходи от 300 млн. долара успее да ги увеличи с 1%, тя ще си докара 3 млн. долара отгоре за година. Някои предприятия, които използват Lace, отбелязват двуцифрен ръст на приходите, казва Вълков.
Източник: Economic.bg