От ведомството на омбудсмана сезираха министъра на здравеопазването Силви Кирилов, управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Петко Стефановски, председателя на Надзорния съвет на НЗОК Явор Пенчев, както и председателя на Българския лекарски съюз Николай Брънзалов заради невъзможността Здравната каса да осигури заплащането на биомаркерната диагностика, задължителна за съвременната медицина в областта на онкологията.
Реакцията идва по повод писмото на Фондация „Живот с рак“ за нарушени права на онкоболните за достъп до диагностика, което възпрепятства получаването на медицинска грижа и осигуряването на навременно лечение. От фондацията обръщат внимание, че биомаркерната диагностика е най-подходящото лечение за рака.
„Доколкото бюджетната осигуреност е налице, проблем са само изчистването на административните стъпки, по които диагностиката да бъде извършвана“, заявява председателят на Фондация „Живот с рак“ Николай Диковски.
Според него рисковете пред онкоболните са няколко, сред които: лишаването на българските лекари – онколози от достъп до съвременен подход за диагностика и избор на терапевтичен подход; създаване на абсолютна непрозрачност при изразходването на публични средства.
„Пациентите са превърнати в заложник на решението на отделни компании да организират кампании за подпомагане на достъпа до биомаркерна диагностика, чрез които могат да получат организационна и финансова подкрепа“, алармират от Фондация „Живот с рак“.
Главният секретар на омбудсмана Айсун Авджиев е на мнение, че пациентите могат и да не получат достъп до посочените изследвания, ако проблемът се задълбочи. Той допълва, че от НЗОК и от Министерството на здравеопазването са предприели действия за осигуряване на този вид диагностика, която да бъде покрита с държавни пари.
Авджиев подчертава колко важно е въвеждането на биомаркерната диагностика, тъй като с нея ще се осигури персонализирано лечение, с което се цели постигане на удължаване на живота на пациентите.
„В тази връзка, с разбиране към необходимостта от намиране на решение, с което да се гарантират изцяло правата на гражданите, страдащи от тази коварна болест, която е на второ място сред причините за смъртност в държавите от ЕС, се обръщаме към Вас за становище и информация по поставения проблем…” , пише още Авджиев.
От ведомството настояват да бъде проявено разбиране към пациентите с онкологични заболявания и да не се допуска те да бъдат лишени от тази важна за тях диагностика.
Източник: Banker.bg