„Пас към миналото“ е спортна рубрика на Actualno.com, в която връщаме лентата назад, за да ви разказваме интересни спортни истории от миналото.
В българската спортна история блестят имената на десетки олимпийски шампиони. Доста от тях са преминали дълъг път, изпълнен с множество препятствия, за да покорят своя личен Еверест. 7-кратният световен и европейски първенец по борба Валентин Йорданов е роден в русенското село Сандрово, но това не му пречи да се превърне във феномен и да бъде признат за №1 в свободния стил. Впечатляваща е и историята на Атанас Комшев, чийто жизнен път обаче е твърде кратък.
Атанас Комшев – от с. Деветинци до злато в Сеул 1988
Комшев е роден на 23 октомври 1959 г. в с. Деветинци, Бургаско. За голямата борба го открива Иван Тотев в Карнобат. После учи в Средно спортно училище „Стефан Караджа“ (Хасково), където тренира класически стил с треньор Иван Костов Костадинов. Малко по-късно Атанас Комшев влиза в младежкия национален отбор, където отново се готви под ръководството на Тотев, а след това е взет и в мъжкия тим.
ОЩЕ: „Вечно сребърният“ българин, който така и не успя да пребори мечката от СССР
През 1982 година прави удар и завоюва сребро на Световното първенство в категория до 90 килограма. Печели още отличия от големи форуми, а през 1984-та и 1986-а триумфира в надпреварата на Стария континент. Безспорно ай-големият му успех идва през 1988 г. в Сеул, където грабва олимпийската титла с шест безапелационни победи.
Спад след олимпийската титла
Впоследствие Атанас Комшев претърпява травми и не успява да се качи не почетната стълбичка отново. Участва и на Олимпийските игри в Барселона през 1992 г., но губи и двете си срещи. Така слага край на спортната си кариера, като учи висше образование в Националната спортна академия, с цел да тренира деца.
ОЩЕ: Великият световен шампион на България, който е автор на най-крилатата ни фраза в спорта
Съдбата обаче му е отредила друго. На 2 ноември 1994-та Атанас Комшев пътува от София за Варна в автомобил „Сааб“, шофиран от негов приятел – 23-годишния Слав Михалев. Малко преди Велико Търново колата се забива в спрял камион, натоварен с тухли. Комшев е тежко ранен и след две мозъчни операции на 12 ноември си отива от този свят едва на 35 години.
Трагичният случай е причина за раждането на спекулации относно какво точно се е случило. „Наско Комшев бе убит заради една жена, която завличаше кого ли не в бизнеса. Наско Комшев ѝ беше гръб. Накрая го убиха“, разказва бившият охранител на Тодор Живков – Борислав Даскалов, в предаването „Спортна Джунгла“. „След като Наско стана олимпийски шампион, искаха да го вкарат в мафията. Но той не искаше, защото беше честен и те го убиха“, твърди пък първият му треньор Иван Тотев пред Dir.bg. По медийни публикации близки на починалия също не вярвали в случайността на инцидента.
Какво точно е станало и има ли връзка с т.н. ъндърграунд, едва ли ще разберем. Факт е обаче, че по една или друга причина, олимпийски шампион на България напуска този свят твърде млад. В град Карнобат неговото име носи спортна зала и клуб по борба „Олимпиец-Атанас Комшев“, а от 2014 г. в негова памет се организира и турнир по класическа борба „Атанас Комшев“.
Автор: Джем Юмеров
ОЩЕ от „Пас към миналото“: Денят, в който Славия се премени като България и срещна…Бразилия
Източник: Актуално