
Парламентът прие на първо четене пет от шестте предложени законопроекта за промени в Закона за движението по пътищата, два от които бяха на Министерския съвет; два – на депутати от ПП-ДБ, единият с вносител Явор Божанков, а другият – с Божидар Божанов, и един, внесен от ГЕРБ-СДС. Не се прие законопроектът за промени в Закона за движението по пътищата, предложен от „Възраждане“. След прегласуване „Против“ гласуваха 26 депутати (22 от ДПС – Ново начало, трима от ПП-ДБ и един от ГЕРБ-СДС), а 67 гласуваха „Въздържал се“ (53 от ГЕРБ-СДС, 10 от ПП-ДБ и 4 от „Величие“).
Акценти в промените в Закона за движението по пътищата, предложени от Министерския съвет
С една от промените, предложени от Министерския съвет, се предвижда да се създадат правомощия за Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“, така че тя да може в качеството си на контролен орган да спира всички колесни трактори.
Друга промяна цели засилване на контрола върху пътните превозни средства с оглед на повишаване на събираемостта на приходите в държавния бюджет. По-конкретно Агенция „Митници“ е стартирала проект за създаването на информационната система за контрол на транспортните средства в реално време (КТСРВ) с цел постигане на висока степен на защита на фискалните интереси на страната и на Европейския съюз, повишаване на ефективността на граничния контрол и повишаване на пропускателната способност на граничните контролно-пропускателни пунктове.
С втория законопроект, предложен от Министерския съвет, се предвижда максималната скорост по автомагистралите за моторите и автомобилите да е 130 километра в час, а за тировете – 100 километра в час. По скоростен път превозните средства от първата група ще могат да се движат с до 110 километра в час, а тировете – с до 90 километра в час.
Предвижда се и да има регламентирани зони, в рамките на които да важи ограничаване на скоростта до 30 км/ч за всички пътни превозни средства.
Предвидено е своевременно да се отстраняват временните пътни знаци и средства за организация на движението след приключване на ремонтни работи, след тежки пътнотранспортни произшествия и след други аварийни събития. Тогава на интернет страниците на стопаните на пътя ще се поставя информация за дружествата, на които е възложено поддържането.
Предвижда се и възможност моторно превозното средство от категория В да се управлява от водач, навършил 17-годишна възраст, но с придружител.
Предлага се и отмяна на изискването за поставяне на стикер на знак за сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите и да се носи контролен талон към знака.
Предложено е и създаването на точно разписани изисквания към оборудването на превозните средства с пожарогасители.
С проекта се предлага и актуализацията на размера на наложените глоби, съобразно актуализацията на средната брутна работна заплата в страната.
Освен това електронният фиш вече ще съдържа данни за: структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението; мястото, датата и точния час на извършване на нарушението; регистрационния номер на превозното средство; собственика, на когото е регистрирано превозното средство, а когато в свидетелството за регистрация на превозното средство е посочен ползвател – ползвателя на превозното средство или лицето, отговорно за извършеното нарушение; описание на нарушението; нарушените и санкционните разпоредби; размера на глобата или имуществената санкция; срока, сметката, начините за доброволното заплащане на глобата или имуществената санкция.
Мястото на извършване на нарушението може да бъде посочено в електронния фиш по някой от следните начини или комбинация от тях, като: адрес; обозначение на път, посока и километрично разстояние от началото на пътя; крайна точка от контролиран участък от път.
Предвижда се електронният фиш да подлежи на обжалване по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Жалбата срещу електронния фиш ще се подава в 14-дневен срок от получаването му, а когато е направено възражение – в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша, чрез ръководителя на структурата, на чиято територия е извършено нарушението.
В 7-дневен срок от получаване на жалбата директорът на съответната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е извършено нарушението, или оправомощено от него лице, ще я изпраща заедно с цялата преписка на компетентния районен съд, като в съпроводителното писмо ще посочва и доказателствата в подкрепа на обжалвания електронен фиш, както и информация за участъка от пътя, с описание на мястото и географските координати, действащото ограничение на скоростта, посоката на движение на автомобила, разположението на автоматизираното техническо средство или система, неговия вид и данни за извършена метрологична проверка.
Когато участъкът от пътя, за който е установено превишаване на средната скорост попада в административно-териториалния район на няколко административни области, компетентен съд е този, в чиито административно-териториален район попада крайната точка от контролирания участък от път, като ще се въведе задължение водачът, на когото е наложено наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство, да върне свидетелството си за управление в съответната служба на Министерството на вътрешните работи.
Със законопроекта е предложена възможност за осъществяване на контрол от органите на МВР с необозначени превозни средства. Полицейските органи обаче ще бъдат в униформено облекло.
Акценти в промените в Закона за движението по пътищата, предложени от ГЕРБ-СДС
С предлаганите изменения и допълнения се предвижда органите на местното самоуправление и местната администрация да имат допълнителни правомощия за осъществяване на контрол върху правилата за движение по пътищата в рамките на населените места.
С предлагания законопроект се дават и допълнителни правомощия на службите, определени от министъра на вътрешните работи, да имат право да спират пътните превозни средства, да проверяват документите за самоличност и свидетелството за управление на както на водача, така и на пътниците.
Освен това се дава и правомощие да имат правото при извършване на контрола да връчват на водача и на пътниците невръчени електронни фишове за нарушения по Закона за движението по пътищата (ЗДвП) или на Кодекса за застраховането, издадени от автоматизирани технически средства и системи на Министерството на вътрешните работи.
Друго изменение в закона се отнася до службите за контрол, определени от кметовете на общините да могат да изграждат, управляват и развиват автоматизирани технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, с което е извършено нарушение.
Също така се предвижда службите за контрол, определени от кметовете на общините, да могат да използват технически средства и системи, заснемащи и записващи датата, мястото, точния час и вида на нарушението, и регистрационния номер на моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, да могат да го преместват или да нареждат паркирането му на предварително обявено публично оповестено място без знанието на неговия собственик или на упълномощения от него водач.
В тази връзка се дава правомощие общинските служби за контрол да имат право на безплатно предоставяне на данни от националния регистър на Министерството вътрешните работи за регистрираните превозни средства за установяване на собствеността, ползването, вида и категорията на пътните превозни средства.
Разширяват се и правомощията на длъжностни лица от съответната община, определени от кмета на общината, при извършването на административни услуги на гражданите да могат да връчват електронни фишове за наложени наказания по ЗДвП, издадени от Министерството на вътрешните работи. За тази цел е предвидено на тези служители да се дава право на достъп до информационната система на Министерството на вътрешните работи, в която са отразени невръчени електронни фишове на Министерството на вътрешните работи.
Със законопроекта е предвидена и промяна на разпоредбата, свързана с Фонда за безопасност на движението, управляван от министъра на вътрешните работи. Предвижда се във Фонда за безопасност на движението да постъпват средствата освен от глоби и нарушения, установени с автоматизирани технически средства и системи на Министерството на вътрешните работи и тези, установени от общините.
Също така в законопроекта е залегнало седемдесет процента от постъпилите средства от глоби и нарушения, установени с автоматизирани технически средства и системи, собственост на общините, да се предоставят по бюджета на съответната община, чиято собственост са техническите средства или системи.
С друга промяна на закона се предвижда при обявено бедствено положение специализираните структури на общините или доброволните формирования да могат да ползват специален режим на движение, с моторни превозни средства, предназначени за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации.
Акценти в промените в Закона за движението по пътищата, предложени от Явор Божанков и група народни представители от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“
Предложенията са свързани със зачестилите случаи, когато полеви тестове (DrugTest5000) за водачи на МПС, отчитат значителен процент ”фалшиви” резултати.
Предвижда се отнемането на свидетелството за управление на моторно превозно средство да бъде за 72 часа при кумулативно наличие на две предпоставки – водачът на моторно превозно средство премине медицинско изследване и да даде биологични проби за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози.
В предложените промени се набляга върху една съществуваща и досега, но недостатъчно добре използвана гаранция за безопасността на участниците в движението – медицински преглед.
Предлаганите промени предлагат регистрацията на МПС да не се прекратява, когато водачът доброволно е дал проба за химико-токсикологично лабораторно изследване и заедно с това се е подложил на медицински преглед, до доказване на отговорността му.
Промените целят да възстановят презумпцията за невиновност до доказване на противното – основополагащ правен принцип, и да ограничат настъпването на значителни негативни последствия за водачите преди тяхната вина да бъде доказана или отхвърлена по несъмнен начин.
Акценти в промените в Закона за движението по пътищата, предложени от Божидар Божанов и група народни представители от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“
Предвижда се намаляване на административната тежест и повишаване на контрола, като ще се премахнат всички стикери от предното стъкло на автомобила и те ще бъдат заменени с автоматизирани справки в централизирани регистри, с възможността за заплащане на глоби онлайн, без преди това да се налага те да бъдат връчени присъствено, както и намаляване на рецидивистите на пътя, като се въвежда задължение за контролните органи на спират на пътя и да връчват невръчени електронни фишове и наказателни постановления на водачи, които имат повече от 5 невръчени акта.
Законопроектът въвежда и задължение за публикуване на данни за извършените нарушения, съответно за съставените актове, фишове, електронни фишове и наказателни постановления.
Въвежда се и право на служебен електронен достъп на държавни органи и други лица, обработващи ги по закон, до данните за административните нарушения на водачите.
В мотивите към законопроекта е посочено, че се правят и редица допълнителни промени, облекчаващия гражданите и бизнес и поправящи пропуски в закона като:
– необходимост от унифициране на реда за преглед за техническа изправност, включително с оглед на наличието на данни в централизиран регистър в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“;
– доказването на образователна степен следва да се извършва чрез служебна справка, както и чрез признаване на документ за завършено образование от по-висока степен от изискуемата (в момента в практиката има случаи на отказ за издаване на шофьорска книжка при представяне на диплома за висше образование).
– Предлага се също така задължение за изпращане на известие чрез имейл или смс за изтичащи годишен технически преглед, гражданска отговорност и свидетелство за управление на моторно превозно средство.
– Създава се и възможност за едновременно плащане и отчитане на плащането на множество глоби от страна на юридически лица, които имат голям брой автомобили и използват системи за тяхното управление.
Предлагат се и разпоредби, според които уведомленията за издаден фиш се предвижда да се изпращат незабавно. Предвижда се и обмен на данни за телефон и имейл между различни органи (МВР, МЕУ, НАП и АПИ) с оглед по-пълна информация за контакт.
Предвижда се и промяна на компетентните съдилища – вместо по местонарушение, какъвто е общият ред, да бъдат по настоящ адрес на нарушителя, което според вносителите значително ще облекчи обжалването. Причината – наказващите органи имат свои представители навсякъде и могат чрез вътрешни процедури да осигурят процесуалното си представителство, докато на нарушителите и техните процесуални представители се налага да пътуват.
Със законопроекта се предвижда възможност за изцяло електронно заявяване на регистрация на МПС, вкл. заплащане на продуктовата такса (наричана разговорно ”екотакса”). Също така се предвижда и методика за оценка на риска във връзка с кражби на автомобили, като автомобилът да е нужно да бъде представен само в случай на висок риск.
Източник: Banker.bg