След като премиерът Росен Желязков обяви, че след преструктуриране на разходите в държавния бюджет, ще бъдат отпуснати допълнителни 15 млн. лева за столичния градски транспорт, от „Спаси София“, дадоха пресконференция, на която обявиха, че това е класически номер на ГЕРБ.
Първо нагнетяват напрежението, после се явяват като спасителит и отпускат обществен ресурс, без да имат изисквания за реформи, обяви Борис Бонев. Той уточни, че няма как по друг начин да си обясни случилото се в централата на ГЕРБ, която бе обявена от Бойко Борисов за неутрална територия, на която, при създалия се проблем със стачкуващите служители на градския транспорт, е най-подходящо да се организира срещата между премиера, финансовия министър и столичните общински съветници.
Бонев коментира, че е хубаво, че държавата се намесва и дава допълнителни 15 млн. лева, но предупреди, че тези пари ще са само за тази година.
„Това, което установихме през последната една седмица, е, че двама от важните участници в този разговор, отсъстват от него – два пъти бяха проведени преговори между кмета на Столична община и синдикатите, но при тях не присъстваха Общинският съвет – като принципал на общинските търговски транспортни дружества и ръководствата на самите търговски дружества. Това е причината, поради която искаме да предложим конкретен план за дългосрочно решаване на проблема на градския транспорт на София„, обяви Бонев и изброи неговите конкретни точки.
Като за начало още от утре (20 май) временно спиране на протеста и възстановяване на градския транспорт за срок от 10 дни – до 29 май. Целта е не само учениците да могат спокойно да отидат на матура, но и да се даде време – в спокойна обстановка – да се водят преговори. В рамките на десетте дни ще бъде сформирана работна група от представители на Столична община, Столичния общински съвет, синдикатите и ръководствата на общинските дружества, които да обсъдят в няколко стъпки конкретните бъдещи действия:
- Съкращаване с 20% на административния персонал на четирите дружества. По думите на Борис Бонев това е най-малкото, което може да бъде направено като жест към софиянци и към българските данъкоплатци, за да се демонстрира, че системата ще върви към модернизация и подобряване на ефективността;
- Поставяне на конкретни цели в контрола на Центъра за градска мобилност. Те ще бъдат поставени и на контрольорите в градския транспорт, и на проверяващите коректността на паркирането в отделните зони. По думите на Борис Бонев такива цели няма;
- Обсъждане на реформирането на дружествата „Столичен електротранспорт“ и „Столичен автотранспорт“. От „Спаси София“ установили, че при пряко сравнение между техните структури при много идентични и сходни задължения и отговорности имало огромни разминавания – в щатните бройки, в хората, които се занимавали с всяка една от тези дейности. От „Спаси София“ смятат, че трябва да има уеднаквяване и опростяване на структурите;
- Обръщане внимание на факта, че 72% от недостига на работна сила в дружествата е на водачи и на ватмани – обсъждане на диференцирано заплащане и на повишаване на заплатите им;
- Обсъждане по какъв начин ще се осигурят необходимите инвестиции в Столичния градски транспорт за подновяване на състава му – автобуси, тролеи, трамваи и метровлакове. От „Спаси София“ предлагат това да стане чрез изтегляне на инвестиционен заем. Според тях тъкмо работната група ще може да прецени в какъв размер и в какъв вид да бъде изтегленият заем.
- Обсъждане на условията на труд за работещите в Столичния градски транспорт, като за целта в бюджета на Столична община да бъдат заложени и ревизирани средства за изграждане на общежития и на санитарни възли, както и за ремонти на депатата.
- Обсъждане по какъв начин повишаването на заплатите и подобряването на условията на труд на работещите в Столичния градски транспорт ще направят предвижването на софиянци и по-бързо и по-конфортно. В тази връзка Бонев отбеляза, че от „Спаси София“ имат конкретен план за изграждане на 10 бус ленти и 5 ограничени трамвайни трасета.
- Обсъждане на реформа при паркирането с цел въвеждане на червена зона и на разширяване на синята и зелената зона, така че част от постъпилите средства да бъдат използвани за модернизация на градския транспорт и за закупуване на нови транспортни средства;
- Отлагане с една седмица – за 5 юни – гласуването на бюджета на Столична община – с цел да се даде възможност всички предложения, върху които е постигнато съгласие от страна на кмета, общинските съветници, синдикатите и ръководствата на дружествата – да бъдат гласувани заедно с бюджета.
Източник: Banker.bg