Отиде си 26-годишният Станимир Делчев, който беше диагностициран със западнонилска треска след ухапване от комар. За това съобщи неговата сестра Анита Делчева в социалните мрежи.
„С дълбока скръб ви съобщавам, брат ми, човекът, който беше всичко за мен, ни напусна. След дълга и трудна борба, която всички следяхме и подкрепяхме, Станимир си отиде от този свят. Сърцата ни са натежали от болка, но ще помним светлината, която той остави след себе си. Искаме да благодарим на всички вас – за безрезервната подкрепа, даренията, думите на надежда и силата, която му предадохте в този труден път. Ние от семейството му, сме ви безкрайно благодарни за съпричастността и обичта, която показахте през тези дълги и мъчителни месеци“, пише сестра му.
Станимир Делчев се бореше с тежката диагноза западнонилска треска от септември 2024 г., последвана от енцефалит и вирусен сепсис. Шанс за живот даваха лекари в Турция, а в събирането на парите за лечението се включиха много дарители. Три месеца Станимир се е лекувал в България, след това три месеца в Турция. В края на март близките му съобщават, че поради липса на средства той трябва да бъде върнат отново в у нас.
Как се предава и как да се лекуваме?
Инфекцията с вируса „Западен Нил“ е трансмисивно заболяване, което се предава чрез ухапване от заразени комари. Повечето случаи възникват в периода юли – септември заради активността на комарите, посочиха от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Още: Изхвърлят ли се болнични боклуци и къде е заровен проблемът? Отговорът на МОСВ
Без симптоми са 80% от инфектираните хора. При около 20% от заболелите се развива западнонилска треска, характеризираща се с главоболие, неразположение, треска, болки в мускулите, повръщане, обрив, умора, болка в очите, увеличени лимфни възли. При по-малко от един процент от заразените инфекцията може да протече като заболяване, засягащо нервната система, като рискови фактори са напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и др. Инкубационният период е от три дни до две седмици. Няма специфично лечение на заболяването, включително и чрез прилагане на антибиотици. На заразените се прилага поддържаща терапия. Няма разработена ваксина за борба с вируса при хората, допълниха от НЦЗПБ.
ОЩЕ: Опасност от западнонилска треска в Гърция, има и смъртни случаи
В страната ни са регистрирани единични случаи на западнонилска треска при хора, включително по два случая през 2012 г., 2015 г. и 2016 г., един случай през 2017 г., 15 случая през 2018 г., пет случая през 2019 г., каза в интервю за БТА проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките (БАН).
Източник: Актуално