15.1 C
София
вторник, 13 май 2025

Отпуски по нови правила: МС предлага промени в условията

Най-четени

Още от същото

С поправки в Наредбата за работното време, почивките и отпуските се въвеждат важни промени, насочени към по-голяма гъвкавост и яснота при ползването на отпуски в извънредни или лични обстоятелства. Те са внесени в понеделник с Проект на Постановление на Министерския съвет и са на обществено обсъждане до 12 юни.

Бащите и осиновителите вече ще могат да поемат отпуска по майчинство без съгласието на майката при нейна смърт, заболяване или отнемане на родителски права. Уточняват се правилата за ползване на отпуск при смърт на близък, като се допуска той да бъде използван наведнъж или на части в рамките на 8 дни от събитието. Разширени са и изключенията от ограниченията за време на разположение на служителите, като вече те не важат и при аварии в АЕЦ „Козлодуй“, освен при оказване на медицинска помощ.

С последни изменения се въвеждат по-гъвкави правила за ползване на платения отпуск, който се полага при смърт на близък роднина. Промените засягат чл. 50 от закона и имат за цел да улеснят служителите в трудни лични моменти.

Според новата редакция:

  • Отпускът при смърт на близък (по чл. 157, ал. 1, т. 2 от КТ) вече може да се ползва както наведнъж, така и на части – по избор на работника. За да се възползва от правото си, служителят трябва да подаде писмено искане до работодателя в срок до 8 дни от датата на смъртта;
  • Отпадането на препратката към т. 3 (отпуск за кръводаряване) в ал. 1 ясно разделя различните видове отпуски, като за кръводаряването ще се прилага отделен ред (в нова алинея).

Промените са в отговор на реални ситуации, в които служителите не винаги могат или желаят да използват целия отпуск в рамките на няколко поредни дни. Например част от дните могат да бъдат използвани за погребението, а останалите – за административни или лични ангажименти, свързани със загубата.

С промените се разширява списъкът от изключения, при които работодателите могат да задържат служители на разположение извън работно време, без да се спазват общите ограничения. Към досегашното изключение — оказване на медицинска помощ — вече се добавя и предотвратяването и овладяването на последици от аварии в АЕЦ „Козлодуй“.

Какво е „време на разположение“?

Това е период, в който служителят не е на активна работа, но трябва да бъде на разположение, ако се наложи — например да се отзове при извънредна ситуация.

Какви са ограниченията по Наредбата

  • Не повече от 100 часа месечно;
  • Не повече от 12 часа в работен ден;
  • До 48 часа в почивен ден;
  • Не може да се полага в два поредни работни дни или в повече от два почивни дни месечно.

С новата промяна тези лимити вече не важат не само при спешна медицинска помощ, но и в случай на аварии в АЕЦ „Козлодуй“. Това дава възможност за бърза мобилизация на персонала при критични ситуации, без формално да се нарушава трудовото законодателство.

С добавянето на нов член се урежда начинът на изчисляване на размера на допълнителния платен годишен отпуск, на който имат право работниците и служителите с ненормиран работен ден.

Така, ако служителят е работил при условията на ненормиран работен ден през цялата календарна година, му се полага допълнителен платен отпуск от минимум 5 работни дни.

Ако е работил при този режим само част от годината, отпускът се изчислява пропорционално — например, ако е работил 6 месеца, се полагат 2.5 дни допълнителен отпуск.

Това допълнение е над основния платен годишен отпуск (най-често 20 дни) и има за цел да компенсира натоварването, произтичащо от по-гъвкавото работно време.

Ненормиран работен ден е работното време, при което служителят може да бъде извикан да работи и извън обичайните 8 часа, без да се води извънреден труд. Този режим се използва, когато естеството на работата налага по-голяма гъвкавост — например при управленски, експертни или дежурни позиции.

С промените се улеснява прехвърлянето на отпуска по майчинство към бащата или осиновителя при извънредни житейски ситуации. Това предвижда новата редакция на чл. 48, ал. 1, приета с последни изменения.

Според текста, бащата или осиновителят ще може да ползва остатъка от отпуска при раждане, осиновяване или отглеждане на дете без необходимост от съгласието на майката в следните случаи:

  • при смърт на майката (или осиновителката);
  • при тежко заболяване, което ѝ пречи да се грижи за детето;
  • когато е лишена от родителски права;
  • или когато съдът е предоставил родителските права на бащата.

Новото е, че този отпуск ще може да се използва и от трето лице (напр. баба, дядо), ако бащата не може да поеме грижите, съгласно чл. 164, ал. 3 от КТ.

Ясно са посочени и документите, които трябва да се представят пред работодателя — копие от смъртен акт, медицинско удостоверение или съдебно решение относно родителските права.

Целта на промените е да се осигури гъвкавост и правна яснота в случаи, когато детето се нуждае от заместваща грижа, без допълнителна административна тежест или зависимост от съгласие на отсъстващ или възпрепятстван родител.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации