Докладът на кмета на София Васил Терзиев за смяна на обслужващата банка на София бе отложен при гласуване в бюджетната комисия на Столичния общински съвет по предложение на Благовеста Кенарова от групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“, която се оплака от натиск по коридорите на Столична община.
В доклада на Тезриев се твърди, че през годините банковият сектор се е променил сериозно, конкуренцията се е повишила и това налага смяна на банката с цел по-качествени услуги. Терзиев предложи процедура на избор измежду 5-те най-големи банки по активи. На заседанието на ресорната бюджетна комисия до гласуване на доклада така и не се стигна, като той бе отложен по искане на Кенарова. Тя не влезе в детайли защо предлага това – само обясни, че може да представи много аргументи.
В социалната мрежа „Фейсбук“ днес, 23 юли, Кенарова написа, че има дългогодишен опит в голяма европейска банка на висока позиция, подготвена е по темата и никога не говори за банки без достатъчно информация. Тя изложи серия от аргументи за качеството на доклада на Васил Терзиев:
“На заседанието на комисията по бюджет и финанси бе включен Доклад № СОА25-ВК66-5820/10.07.25 г. относно смяна на обслужващата банка на Столична община. Поисках отлагането му по няколко причини:
- Не съм против промяната, ясно е защо тя е необходима, но в доклада липсва елементарен анализ – какви са конкретните проблеми в текущото банково обслужване, какви са тарифите, които общината плаща в момента, какво точно налага тази промяна. Въпросът не е дали да се промени, а как – и дали решението е най-доброто възможно.
- В доклада и предложението липсва методика за избор на нова банка или банки. Без ясно разписани критерии и процедури изборът не може да бъде нито прозрачен, нито устойчив.
Добрата международна и българска практика е средствата да се разпределят между повече от една банка – именно за да се ограничи рискът, включително в духа на уроците от фалита на КТБ.
- Споделих притесненията си по темата с колеги и представител на вносителя. На няколко пъти търсих личен и онлайн контакт, но адекватна информация не ми беше предоставена. В деня на гласуването, опитах още веднъж да говоря с Иван Василев, като представител на вносителя, но получих единствено пренебрежителното „Бягай оттука, бе!“ Това беше изключително обидно за мен като банков експерт, като член на СОС и като човек.
- Разбира се, че не е добра практика общински средства да бъдат концентрирани в една банка, особено ако тя е обвързана с бивши политически модели. Но именно затова трябва да изберем решението, което е най-евтино, най-ефективно и най-професионално обосновано в интерес на софиянци.
- Важно е промяната да се направи по правилния начин – с ясни критерии, с гаранции за прозрачност и с устойчивост срещу бъдещи политически или институционални атаки. Това е особено наложително в контекста на все по-видимите репресии, включително арестите на кметове от опозицията.“
„Не съм човек, който гласува ЗА или ПРОТИВ каквото и да е, по партийна повеля, без да съм получила достатъчно информация. Който е работил с мен, знае колко високи са моите професионални стандарти. Активен гражданин съм от години и не се страхувам да застана зад непопулярни позиции, когато са правилни. Борбата срещу завзетата държава – част от която е моделът „Пеевски“ – е и моя лична борба. Абсурдно и недопустимо е да бъда свързвана с интереси, срещу които съм работила цял живот. Моята единствена зависимост е моят професионализъм – и от него няма да отстъпя„, пише още Кенарова.
Източник: Banker.bg