29.9 C
София
четвъртък, 25 юни 2026

Парк „Заимов“ или „Оборище“ – спорът за името продължава

Най-четени

Още от същото

Столичният общински съвет (СОС) реши паркът “Заимов” да запази старото си име, след като областният управител на София върна на 11 юни за ново разглеждане доклада, с който се възстановява името на парка “Оборище”. На 28 май СОС преименува парка “Заимов” на “Оборище”. Вносители на доклада са общинските съветници Иван Сотиров, Веселин Калановски, Антон Койчев и Грети Стефанова.

От гласувалите, 28 общинари бяха “за” парка да запази името си “Заимов”. За това гласуваха “БСП за България”, “Възраждане”, независими общински съветници, “Има такъв народ”. За преименуването на парка на “Оборище” своята подкрепа дадоха “Продължаваме промяната – Демократична България” и “Синя София”.

В мотивите си вносителите посочват, че предвид нееднозначното възприемане на ролята и мястото на генерал Заимов в историческата памет на българското общество, е целесъобразно да бъде възстановено популярното и положително възприемано от всички съграждани име на парка – „Оборище“.

Решението предизвика нееднозначни реакции сред общинските съветници.

Председателят на “БСП за България” Иван Таков заяви, че това е добра новина за столичани и всички живеещи в района. Според Таков така е била възстановена справедливостта и е запазено името, с което паркът е известен от 1961 година.

От своя страна, Веселин Калановски от “Продължаваме промяната – Демократична България” уточни, че докладът за възстановяване на името на парк “Оборище” ще бъде внесен отново в Столичния общински съвет.

За съжаление двама–трима от общинските съветници, които поддържат смяната на името, отсъстваха от заседанието, с което не се осигуриха необходимите 31 гласа, за да бъде отхвърлено връщането от областния управител, каза Калановски.

Във “Фейсбук” Вили Лилков от “Синя София” написа, че “няма да се откажат от битката за историческата справедливост и достойнството на българите и ще върнат името “Оборище” на парка”.

Кой е Владимир Заимов?

Владимир Заимов е участник във войните за национално обединение (1912 – 1918). Генералът е уволнен от армията заради своя антимонархизъм. Когато започва Втората световна война той предоставя на руснаците разузнавателна информация, тъй като е против влизането на страната ни в Тристранния пакт. Арестуван е и е осъден на смърт на 1 юни 1942 година, заради шпионаж в полза на СССР.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации