1.8 C
София
неделя, 06 апр. 2025

Парламентът гласува съкратен срок за проектозакона за енергията от възобновяеми източници

Най-четени

Още от същото

Със 116 гласа „За“ (58 на ГЕРБ-СДС, 23 на „ДПС – Ново начало“, 6 от „БСП – Обединена левица“, 13 от ДПС – ДПС и 16 от ИТН), 50 „Против“ (2 от ПП-ДБ, 31 от „Възраждане“, 1 от „БСП – Обединена левица“, 8 от МЕЧ и 8 от „Величие“) и 31 „Въздържал се“ (24 от ПП-ДБ, 7 от „БСП – Обединена левица“) депутатите приеха, че срокът между първо и второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, който бе гласуван вчера (3 април), да бъде съкратен на 5 дни. Предложението за по-краткия срок бе направено от Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.

Не се прие срокът за представянето на предложения и изменения да бъде максимален – от 28 дни, както поиска народният представител от „Възраждане“ Коста Стоянов. Той коментира, че законът е лобистки и вменява на общините задължения, за които те нямат капацитет. Те трябва да имат подготвени кадри и екипи, които да водят целия процес – от стартиране до въвеждане в експлоатация на вятърни и на фотоволтаични паркове. Освен това, по думите на Коста Стоянов, се облекчават процедурите по съдебните дела, с което се нарушава конституционното право на всеки български гражданин да защити правото си на собственост.

При представянето на проектозакона вчера, чиито вносители са Павела Митова от ИТН и двама депутати от ГЕРБ-СДС – Красен Кръстев и Делян Добрев, бе обърнато внимание, че става въпрос за транспониране на Директива на ЕС (98/70/ЕО) и ако България не го направи в най-скоро време срещу нея ще има наказателна процедура.

С въпросната Директива ЕС си поставя нова – по-висока цел от поне 42.5% дял на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия в Съюза до 2030 г., като нейното изпълнение следва да бъде осигурено от всички държави членки.

Това трябва да стане чрез въвеждането на подходящи политики и мерки, осигуряващи ускорен темп за развитие на възобновяемата енергия.

Предложените изменения са насочени към съществено опростяване и намаляване на срокове и административни процедури, като например, тази за издаване на разрешения за реализирането на инвестиционни проекти за изграждане на енергийни обекти за производство на енергия от възобновяеми източници.

С това ще се създадат условия за повишаване на производството и потреблението на енергия от ВЕИ с оглед постигане на национална цел от най-малко 34.48% дял на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия през 2030 година.

Тази цел е заложена в представения за обществени консултации Интегриран план в областта на енергетиката и климата на Република България 2021-2030 година.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации