При приемането на седмичната си програма мнозинството в парламента отхвърли предложенията на опозицията за изслушване на вътрешния министър Даниел Митов, на премиера Росен Желязков и на гуверньора на БНБ – Димитър Радев.
С 32 гласа „Против“ (7 на ГЕРБ-СДС, 25 на ДПС-Ново начало) и с 80 гласа „Въздържал се“ (50 на ГЕРБ-СДС, 15 на БСП-Обединена левица, 15 на ИТН) след прегласуване бе отхвърлено предложението на „Възраждане“ за изслушване на вътрешния министър във връзка с убийството на 18-годишната Магдалена в Хасково. То бе подкрепено с 98 гласа „За“ (един на ГЕРБ-СДС, 27 на ПП-ДБ, 33 на „Възраждане“, един на БСП-Обединена левица, 17 на ДПС-ДПС, 11 на МЕЧ и 8 на „Величие“). При мотивирането на прегласуването Георги Георгиев от „Възраждане“ обяви, че полицията не разследва твърденията на майката на убитото момиче, свързани с подозрения, че в града действа мрежа за принуждаване към проституция. Освен това Георгиев добави, че при протестите срещу полицейското управление в Хасково е имало трима пребити младежи от страна на представителите на органите на реда.
Парламентът не прие и предложението на Васил Пандов от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ за изслушване на вътрешния министър по проблема с така наречените локали – младежи, които унижават, ограбват и бият свои връстници. Мотивирайки прегласуването Пандов обясни, че независимо от твърденията на разследващите органи, че локалите действат само в центъра на София, журналистически разследвания показват, че те действат и в други части на столицата. „За“ гласуваха 98 депутати (30 на ПП-ДБ, 32 от „Възраждане“, един на БСП-ОЛ, 16 на ДПС-ДПС, 11 на МЕЧ и 8 на „Величие“). „Против“ бяха 34 депутати (9 на ГЕРБ-СДС и 25 на ДПС-Ново начало). „Въздържал се“ гласуваха 76 депутати (49 на ГЕРБ-СДС, 12 на БСП-ОЛ, 15 на ИТН).
Не се прие след прегласуване и предложението на Атанас Атанасов от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ за изслушване на премиера Росен Желязков във връзка с дейността на българските граждани, осъдени за шпионаж във Великобритания в полза на Русия. Атанасов мотивира прегласуването, обяснявайки, че иска да знае как са действали службите у нас, докато българските граждани са развивали своята противозаконна дейност и на територията на България – проследявайки мишената си – Христо Грозев. „За“ гласуваха 83 депутати (27 на ПП-ДБ, 21 на ДПС-Ново начало, 16 на ДПС-ДПС, 11 на МЕЧ и 8 на „Величие“). „Против“ бяха 41 депутати (двама от ГЕРБ-СДС и 33 от „Възраждане“ и 6 от БСП-Обединена левица). „Въздържал се“ гласуваха 80 депутати (56 от ГЕРБ-СДС, 10 от БСП-Обединена левица, 14 от ИТН).
След прегласуване със 71 гласа „Против“ (27 от ГЕРБ-СДС, 20 от ПП-ДБ, 24 от ДПС-Ново начало) и със 78 гласа „Въздържал се“ (29 на ГЕРБ-СДС, 4 от ПП-ДБ, 15 от БСП-Обединена левица, 16 от ДПС-ДПС и 14 на ИТН)бе отхвърлено предложението на „Възраждане“ да бъде изслушан гуверньора на БНБ – Димитър Радев във връзка с неговата категорична позиция, че България е напълно готова за членството си в еврозоната. От „Възраждане“ искаха да знаят с каква предварителна информация разполага Димитър Радев и как я е получил. „За“ тяхното желание за изслушване гласуваха 52 депутати (33 от „Възраждане“, един от ДПС-НН, 10 от МЕЧ и 8 от „Величие“).
С гласовете на ГЕРБ-СДС бяха запазени имунитетите на депутатите от „Възраждане“ – Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Никола Димитров, Йордан Тодоров. Вносители на предложенията за тяхното сваляне по искане на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов бяха депутати от ПП-ДБ, които не скриха възмущението си от депутатите на ГЕРБ-СДС, които гласуваха „Въздържал се“. По същия начин гласуваха и народните представители от парламентарните групи, подкрепящи кабинета „Желязков“ – БСП, ИТН и ДПС-ДПС. От „Величие“ бяха против свалянето на имунитетите, а от МЕЧ и от ДПС-„Ново начало“ гласуваха „За“.
Източник: Banker.bg