12.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Парламентът прие на първо четене законопроекти за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство

Най-четени

Още от същото

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от „Възраждане“, „Има такъв народ“ (ИТН) и ГЕРБ-СДС.

Законопроектът на „Възраждане“, представен от Петър Петров, цели да въведе равнопоставено третиране на двамата родители при съдебни спорове за родителски права след раздяла. Според Петров досегашната практика, при която единият родител получава приоритет, е остаряла и трябва да се промени. Законопроектът предвижда ясно упоменаване в закона на равния старт между родителите и възможност за по-широк режим на личен контакт – до 10 дни месечно – за родителя, който не упражнява родителските права, ако няма пречки за това. Целта е да се ограничи явлението „родителско отчуждение“. Текстовете подкрепиха 136 народни представители, 33 – гласуваха „против“, 21 – „въздържал се“. 

Законопроектът на ИТН, представен от Александър Рашев, също се фокусира върху възможността съдът да разпореди съвместно упражняване на родителските права по исков ред. Въвеждат се мерки срещу родителското отчуждение и гаранции за правото на лични контакти на родителя, който не отглежда детето. Предвижда се минимум 35% от времето в годината да бъде отделено за лични контакти с другия родител, ако не съществува риск за детето. Включена е и възможност за съдебна намеса при ограничаване на контактите, както и определяне на минимална издръжка в размер на 30% от минималната работна заплата. „За“ този законопроект гласуваха 126 депутати, 24 бяха „против“ и 21 се въздържаха.

Законопроектът на ГЕРБ-СДС, представен от Илиана Жекова, получи най-широка подкрепа – 152 гласа „за“ и 18 – „против“. Основната му цел е защита правото на детето на пълноценен семеен живот, включително след раздяла или развод на родителите. Според Жекова, съвместното упражняване на родителските права ще позволи запазване на емоционалната връзка с двамата родители и на семейната среда от преди раздялата. Предвижда се възможност за съгласие между родителите при развод, включително с помощта на медиация. Също така, при възпрепятстване на личните отношения с детето, ще може да се иска промяна в родителските права.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации