22.8 C
София
събота, 26 юли 2025

Парламентът прие процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Най-четени

Още от същото

Парламентът прие процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. При представянето на доклада на комисията за пряко участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество председателят й – Росица Кирова от ГЕРБ-СДС поднесе своите извинения заради това, че се е разсмяла, докато е изчитала гражданските организации, подкрепящи един от кандидатите за омбудсман. Тя подчерта, че това по никакъв начин не е изразявало отношението й към конкретния кандидат, нито към гражданските организации, отбелязвайки, че самата тя се чувства част от тях.

Припомняме, че Росица Кирова се разсмя, когато стигна до „Инициативния комитет за недопускане на кариера за добив на пясъци и дребни чакъли“ в дългия списък от организации, подкрепящи кандидатурата на Мая Манолова за омбудсман.

В крайна сметка, независимо от широката подкрепа от гражданския сектор, Мая Манолова не беше избрана за омбудсман, а мнозинството избра Велислава Делчева.

На днешното заседание Росица Кирова отбеляза, че на основание чл. 11, ал. 1 от Закона за омбудсмана Народното събрание избира заместник-омбудсмана по предложение на омбудсмана в срок от един месец от избора на омбудсман.

Петър Кьосев от ПП-ДБ, който е заместник-председател на комисията за пряко участие на гражданите, поиска да получи уверение от Росица Кирова, че с избора на заместник-омбудсман няма да се бърза и самата процедура ще се проведе през септември.

Тя го увери, че както и досега, както е било при избора на омбудсман, ще бъдат спазени всички правила и ще се осигури максимална публичност. Според приетите днес (25 юли) правила не по-късно от три дни преди изслушването на кандидата за омбудсман на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание трябва да се публикуват както предложението за заместник, така и приложените към него документи.

Юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност, не по-късно от три дни преди изслушването на кандидата, може да представят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество становища за предложения кандидата, включващи и въпроси, които да му бъдат поставени.

И средствата за масово осведомяване също могат да изпращат в парламентарната комисия за прякото участие на гражданите своите въпроси към кандидата за заместник-омбудсман.

Становищата и въпросите се изпращат по пощата на адрес: гр. София, п.к. 1169, пл, „Княз Александър I” № 1, адресирани до председателя на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество, или по електронен път на e-mail.

Анонимни становища и сигнали не се разглеждат.

Становищата и въпросите също ще се публикуват на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание в три дневен срок от получаването им.

Изслушването се провежда в открито заседание на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество, което се излъчва в реално време в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание.

Кандидатът се представя от омбудсмана в изложение – до 5 минути. Представянето включва и данни за мотивацията, публичната репутация, моралните качества и обществената подкрепа за кандидата.

На кандидата се дава възможност да допълни данни от професионалната си биография и да представи концепция за работата си като заместник-омбудсман в изложение – до 7 минути.

Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество представя в резюме постъпилите становища и въпроси – от организации и медии, като го прави в рамките на до 5 минути.

Народните представители поставят поотделно своите въпроси към кандидата за заместник- омбудсман, като всеки от тях има до 2 минути да изложи питането си.

Кандидатът за заместник-омбудсман има до 10 минути да отговори на всички питания.

От изслушването се подготвя пълен стенографски протокол, който се публикува на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание.

След това Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изготвя доклад от изслушването на кандидата за заместник-омбудсман и го внася в Народното събрание. Към доклада се прилага и проект на решение за избор на кандидат за заместник – омбудсман.

Народното събрание изслушва внесения доклад на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество в резюме. След това омбудсманът представя кандидата си за заместник в рамките на до 5 минути. След разисквания следва гласуване и кандидатът се смята за избран, ако е получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.

Ако кандидатът за заместник-омбудсман не получи необходимите гласове, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избор.

След приключване на процедурата за избор, избраният заместник – омбудсман подава декларация по Закона за противодействие на корупцията.

      Източник: Banker.bg

      spot_img

      Последни публикации