15.8 C
София
четвъртък, 17 юли 2025

Парламентът разду общинската капиталова програма с ключова роля на ББР

Най-четени

Още от същото

Народното събрание (НС) одобри първата актуализация на държавния бюджет за тази година, раздувайки броя на общинските проекти в инвестиционната програма. В крайното гласуване 158 депутати подкрепиха измененията, 12 бяха „против“, а 25 гласуваха „въздържал се“.

С промените общият брой проекти на общините скача от 3066 до 3472, за които е предвиден прогнозен ресурс от над 8.1 млрд. лв. за периода 2025 – 2027 г. За текущата година са разпределени 3.8 млрд. лв., а други 4.3 млрд. лв. – за периода 2026 – 2027 г.

В Закона за държавния бюджет за 2025 г. обаче е разписано, че през тази година реално ще бъдат разплатени само 1.6 млрд. лв. От тази сума, 750 млн. лв. ще отидат за стартирани, но неразплатени общински проекти, както и за започнати през тази година. Останалите 900 млн. лв. ще минат през Българската банка за развитие (ББР), която тази година ще бъде капитализирана от правителството с още 4 млрд. лв., които държавата ще изтегли като дълг. Така на практика се заобикаля дефицита, но като краен резултат всички български граждани ще платят сметката. 

Заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев обаче уточни, че парите от ББР ще се отпускат при определени условия.

Разплащанията от ББР ще се извършват след изчерпване на предвидените 750 млн. лв. от централния бюджет“, каза той.


Прочетете още


Разискванията по законопроекта включваха заявки за промени между двете четения, включително и идеи за държавния бюджет за 2026 г., чийто законопроект се очаква до няколко месеца.

В дискусиите се включиха основно депутати от проруската „Възраждане“, от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ППДБ), от „Алианса за права и свободи“ (АПС) и от „Величие“.

Сега сме в критичен момент – или ще създадем ясни правила, или цялата добра идея ще бъде обезсмислена“, заяви Мартин Димитров от ПП-ДБ.

Той изтъкна, че партията ще даде частична подкрепа за законопроекта, но между четенията ще предложи промени за „равнопоставеност, честност и честно състезание“, с които да се гарантира равнопоставеност между общините.

Ако нещата се извращават в посока негативна, обратна селекция, в която властта си избира и плаща за едни, и зачерква тотално други, смисълът се губи“, каза Димитров.

Мехмед Салим от АПС също подчерта необходимостта от публичност и „прозрачност при разпределянето на средствата“.

Бюджетът се превръща в инструмент за спечелване на избори, а не за развитие“, каза Салим.

Коста Стоянов от „Възраждане“ обаче обърна внимание, че от 2024 г. все още има останали неразплатени средства в размер на 500 млн. лв., а до публикуването на проектобюджета за следващата година остават само няколко месеца и може би е по-добре промени в начина на разпределяне на средствата да се направят тогава.

Напомняме, че Законът за публичните финанси изисква проектобюджетът да е публикуван до 31 октомври.

Със сигурност можем да работим в тази посока и да измислим нещо, но не знам дали мястото му е сега, защото само след няколко месеца ще дойде проектобюджетът за 2026 г.“, каза Стоянов.

Проектозаконът мина на първо четене, а срокът за внасяне на предложения между двете четения бе съкратен на три работни дни.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации