Промени в Кодекса за застраховането, с които се въвежда т. нар. система „бонус-малус“ при задължителните застраховки „Гражданска отговорност“, ще разгледа днес на първо четене парламентът.
При нея колкото повече са произшествията с една кола, толкова по-скъпа ще е полицата. Ако законопроектът бъде приет, както е предложен от правителството, застрахователните компании ще имат свободата да решат дали да прилагат системата „бонус-малус“ и сами ще определят критериите, по които ще го правят.
Въвежда се и хармонизиран механизъм на ниво Европейски съюз за гарантиране вземанията на увредените лица в случай на неплатежоспособност на застраховател по задължителната застраховка на автомобилистите. Актуализират се размерите на минималните застрахователни суми по застраховката. Предлага се нова дефиниция за „превозно средство“ и се предвиждат изключения от задължението за застраховане.
В дневния ред е и второто гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. Част от тях са свързани с изискванията на европейски регламент по отношение на пруденциалното третиране на глобални системно значими институции, които са обект на стратегия за преструктуриране с множество входни точки, и методи за непряко записване на инструменти, приемливи за покриване на минималното изискване за собствен капитал и приемливи задължения. Посочва се, че въпросните изисквания е следвало да бъдат въведени в националното законодателство до 15 ноември 2023 година.
На 25 юли 2024 г. е получено официално уведомително писмо от Европейската комисия за започване на процедура за нарушение срещу България за неуведомяване в срок на Европейската комисия за мерките за прилагането на Регламент (ЕС) 2022/2036.
Източник: Banker.bg