12.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Парламентът ще гледа промените в Закона на защита на лицата, подаващи сигнали

Най-четени

Още от същото

Парламентът ще изслуша днес (10 април) премиера Росен Желязков, на министъра на отбраната Атанас Запрянов, на икономиката – Петър Дилов и на председателя на ДАНС Пламен Тончев по казуса със завода за барут в Смядово.

По-конкретно те ще трябва да отговорят на въпроси, свързани със създаването на необясними бюрократични препятствия от местна и централна власт по включването на обект за производство на взривни материали и барут в Смядово в Стратегическия списък.

Вносители на искането за изслушването са депутати от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“. Припомняме, че преди дни в ефира на БНТ депутатът Богдан Богданов обяви, че подобен завод е щял да бъде включен в Стратегическия списък, ако ДАНС в последния момент, под натиска на Пеевски, не е променила становището си.

Освен това депутатите предстои да разгледат един от дългоочакваните закони, нужен като част от реформите, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост. Става въпрос за промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.

Ще се разгледат два законопроекта – на Министерския съвет и на „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“. И при двата е предвидено да се транспонира европейска директива, при която вече не важи двегодишният давностен срок – т.е. и лицата, подаващи сигнали за престъпления, случили се преди повече от две години, ще могат да получат защита.

В програмата за днес е предвидено да се разгледат и три проекта за промени в Семейния кодекс. Те са на ГЕРБ-СДС, „Възраждане“ и „Има такъв народ“.

От ГЕРБ-СДС предлагат въвеждане на възможността за съвместно упражняване на родителските права при развод, като още на този етап в съдебното решение да се включи и въпросът с пътуването на детето в чужбина.

„Възраждане“ предвижда равнопоставено третиране на родителите при прекратяване на брака по отношение на присъждането на родителски права.

В проекта на ИТН се определя минимален период от 127 дни, т.е. 4 месеца, в които единият родител да може да прекарва време с детето си.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации