Партията New Zealand First, част от управляващата коалиция в Нова Зеландия, внесе в парламента законопроект, който, ако бъде приет, ще дефинира жените и мъжете единствено на база биологичния им пол. Това на практика би изключило транс жените и мъжете от законово признаване според техния пол, предава в. „Гардиън“.
Законопроектът е предложен от депутат, а не от самото правителство, което означава, че първо трябва да бъде изтеглен на случаен принцип от парламентарната урна, за да бъде разгледан, и след това да събере мнозинство при гласуване – което го прави малко вероятен за одобрение.
Лидерът на партията и заместник министър-председател на Нова Зеландия Уинстън Питърс заяви, че „законите трябва да отразяват биологичната реалност и да осигуряват правна яснота“. Той добави, че събитията в страната и в чужбина показват, че „махалото се връща към здравия разум“.
В предложената дефиниция жена е „пълнолетна човешка биологична жена“, а мъж – „пълнолетен човешки биологичен мъж“.
Лидерът на опозицията Крис Хипкинс определи законопроекта като „типична популистка политика“ и заяви пред медията Stuff, че в момент, когато хората се борят с поскъпването на живота, безработица и здравна криза, това не е приоритет.
Макар внесен в парламента, законопроектът не е част от официалната програма на правителството, което допълнително намалява шансовете му да бъде обсъден и приет.
Политизация на транс правата
Предложението идва дни след ключово решение на Върховния съд на Обединеното кралство, според което само биологичните жени попадат в определението за „жена“ по смисъла на закона за равенството. Съдът постанови, че транс жена с gender recognition certificate (официален документ за признаване на пола) не попада в обхвата на понятието „жена“ в контекста на закона срещу дискриминация.
Решението беше посрещнато с тревога от защитниците на транс правата, но приветствано от британското правителство като необходима яснота.
В САЩ се водят съдебни спорове във връзка с укази, подписани по време на мандата на Доналд Тръмп, които включват забрана трансджендър хора да служат в армията. Подобни казуси показват как въпросът за пола и правата на транс хората се е превърнал в глобално поле на правна и политическа борба.
В Унгария управляващата партия „Фидес“ премахна правното признаване на трансджендър хората още през 2020 г., а година по-късно, паралелно с анти-ЛГБТК+, бе приет и Закон за защита на децата. Преди месец унгарското правителство гласува и забрана на шествия като ежегодните гей паради, защото „нарушават забрана, заложена в Закона за защита на децата“.
В световен мащаб правата на транс хората се превръщат в все по-политизирана тема. Някои критици твърдят, че консервативната десница използва идентичностната политика, за да атакува малцинства. От друга страна, има мнения, че прекалената либерална подкрепа за транс права понякога засяга правата и пространството на биологичните жени.
Източник: Banker.bg