18.8 C
София
сряда, 30 апр. 2025

Първо разрешение за рестартиране на ядрен реактор от 2021 г. в Япония

Най-четени

Още от същото

Японският ядрен регулатор издаде първото разрешение от 2021 г. насам за рестартиране на ядрен реактор. Това съобщава Блумбърг.

В сряда Агенцията за ядрено регулиране даде предварително одобрение за рестартиране на трети блок на атомната електроцентрала „Томари“ на Hokkaido Electric Power. Планирано е собственият реактор на компанията да бъде рестартиран през 2027 година.

Третият енергоблок на Томари беше пуснат през декември 2009 година.

През май 2012 г. обаче работата на реактора беше спряна поради неспазване на новите изисквания за безопасност, въведени в страната след аварията във Фукушима през 2011-а. През годините Hokkaido Electric Power безуспешно търси разрешение от регулатора за възобновяване на работата на централата.

Както отбелязва Bloomberg, поради продължителни регулаторни прегледи и модернизации на централите, както и местна опозиция, по-малко от половината от 33-те действащи реактора в Япония са възобновили експлоатацията си през последното десетилетие.

Атомната електроцентрала Томари е разположена на остров Хокайдо.

Станцията се намира в югозападната част на японския остров на брега на Японско море,

близо до едноименното село в област Ширибеши.

Строителството на станцията започва през 1985 година. Оттогава са пуснати в експлоатация три реактора PWR, проектирани от Mitsubishi, с мощност съответно 575, 575 и 912 MW.[1] По този начин общият капацитет на АЕЦ „Томари“ е 2062 MW.

Инспекцията в станцията Томари, която започна веднага след аварията в атомната електроцентрала Фукушима-1, показа, че рестартирането на третия реактор е възможно в най-скоро време. На 17 август 2011 г. правителството на страната одобри това решение. Въпреки това, на 5 май 2012 г. реакторът отново беше спрян, за да се провери съответствието му с новите изисквания за безопасност.

На 7 февруари 2014 г. Японската комисия за регулиране на атомната енергия обяви, че третият енергоблок (пуснат в експлоатация през 2009 г.) не отговаря на новите изисквания за безопасност на атомните електроцентрали. По-специално, системата за аварийно охлаждане на реактора породи съмнения. В тази връзка се планира извършването на допълнителна работа за отстраняване на причините за повредата.

Планирано е да бъдат тествани и първите два реактора на АЕЦ „Томари“.

На 31 май 2022 г. Окръжният съд в Сапоро потвърди колективен иск, заведен от местни жители, и отново забрани рестартирането на завода. Изискването за извеждане от експлоатация на атомната електроцентрала обаче не беше изпълнено.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации