7.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Пазарният срив кара свръхбогатите да свалят компании от борсата

Най-четени

Още от същото

За някои от най-заможните хора в света, турбуленцията на световните пазари се оказва удобен момент да направят частни големи компании от своите портфейли.

В понеделник, на фона на повсеместния спад на фондовите борси, инвестиционната компания на родения в Южна Африка милиардер Нати Кирш обяви, че се е обединила с американската Public Storage за придобиването на Abacus Storage King. Кирш е най-големият акционер в австралийската група, като офертата оценява компанията на около 1.9 милиарда австралийски долара (1.1 милиарда щатски долара). Състоянието на 93-годишния бизнесмен се оценява на 9.2 милиарда долара към понеделник, според индекса на милиардерите на Bloomberg.

Други предприеха подобни стъпки още преди сътресенията, предизвикани от въвеждането на американските мита. Миналата седмица корабната империя Maersk заяви, че ще изкупи всички останали акции, които не притежава, в оператора на влекачи Svitzer Group A/S в сделка, оценяваща бизнеса на 9 милиарда датски крони (1.3 милиарда долара). В края на март Олоф Халруп, председател на шведската компания за счетоводен софтуер Fortnox AB, се договори да си партнира с EQT AB в оферта за придобиване на стойност 4.5 милиарда долара.

Сравнително ниските цени на акциите създадоха привлекателна възможност за покупка, особено за компании, при които перспективите за възстановяване на цените на акциите са неясни“, коментира Едуард Фрийман, партньор във Freshfields в Хонконг.

Според Найджъл Грийн, главен изпълнителен директор на финансово-консултантската компания deVere Group, в условията на нестабилност на търговията с акции, невиждана от началото на пандемията от коронавирус, далновидните инвеститори с дългосрочна визия са в най-добра позиция да устоят на бурята.

Сега абсолютно не е моментът да се стои встрани“, написа Грийн в свой анализ. „Тези, които действат стратегически в такива моменти, неизменно реализират най-големи печалби.“

Въпреки това, фамилии като италианската династия Аниели и основателите на Lego наскоро се опитаха да осребрят печалби от публично търгувани акции с няколко редки продажби.

Макар че мнозина полагат усилия да диверсифицират активите си, свръхбогатите не са застраховани срещу пазарните сътресения: 500-те най-заможни хора в света претърпяха най-голямата тридневна загуба в историята на индекса на милиардерите на Bloomberg.

„Често е трудно успешно да се определи цената на приватизация при краткосрочен спад на цените на акциите“, казва Фрийман от Freshfields. „Но когато има по-дългосрочен проблем, който тежи върху цената на акциите, контролиращите акционери или основателите – които или разполагат с капитал, или могат да го осигурят – често са в добра позиция да се възползват от възможността да приватизират компанията и да направят необходимите промени.“

Докато капиталовите пазари в Азия се сринаха в понеделник, включително австралийският бенчмарк, който отчете най-лошия си ден от май 2020 г. насам, новината за офертата за Abacus Storage даде обратен тласък на акциите, които поскъпнаха с рекордните 21%. В по-широк план пазарите се възстановиха от значителните загуби по-рано днес.

При сегашната пазарна конюнктура, офертата е атрактивна“, написа в анализ за сделката с Abacus Storage Брайън Фрейтас, основател на Periscope Analytics, който публикува и в платформата Smartkarma.

Пазарният спад може също така да постави на изпитание апетита на богатите инвеститори да продължат да изпълняват условията по сделки за придобиване, подготвени преди неотдавнашната пазарна нестабилност.

На 10 март бразилското семейство Морейра Салес отправи официална оферта за придобиване на френската компания за опаковки Verallia SA, с цел да подпомогне една от ключовите си инвестиции да се справи по-добре с търговското напрежение. На 27 март индонезийската свръхбогата фамилия Уиджаджа също обяви оферта за придобиване на останалите акции на регистрираната в Сингапур Sinarmas Land Ltd., оценявайки компанията за недвижими имоти на 1.32 милиарда сингапурски долара (978 милиона щатски долара).

Докато цената на акциите на Sinarmas Land остана почти без промяна от края на март, акциите на Verallia поевтиняха с повече от 10%, откакто семейство Морейра Салеш обяви офертата си за производителя на стъклени бутилки. Латиноамериканската династия, която притежава значителни минни и финансови активи, има нетно състояние от около 23 милиарда долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg.

Навлизаме в период, в който качеството, диверсификацията и устойчивостта ще определят успеха“, каза Грийн от deVere Group. „Въпросът е портфейлите да се насочат интелигентно към силни активи, а не да останат парализирани от страх.“

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации