12.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Пекин обезценява юана в очакване на митата от 104%, йената поскъпна с 1 процент

Най-четени

Още от същото

Пекин понижава управляемо обменния курс на юана в опит да притъпи част от икономическия натиск от търговската война на Белия дом без да дестабилизира финансовите пазари. Народната банка на Китай намали за пета поредна сесия референтната стойност на националната валута на 9 април, но охлади темпото на корекциите. Мярката беше предприета след като пазарната оценка на търгувания зад границата юан падна на 8 април до най-ниската си стойност от създаването на офшорния пазар на валутата през 2010-а в резултат на заплахата на американския президент да въведе в сила 104-процентната ставка на много китайски стоки.

Друг признак за намерението на Пекин (предсказано от мнозинството пазарни анализатори) да контролира скоростта на обезценяване на юана, са продадените от китайските държавни банки големи количества щатски долари, целящи да подкрепят националната парична единица на вътрешния пазар. Тези действия помогнаха на офшорния юан да поскъпне най-мощно за последния месец. Въпреки това китайската валута остава под натиск заради предвижданията, че Народната банка на Китай ще позволи тя да отслабне, за да неутрализира част от въздействието на американските мита. Както и в очакване на по-нататъшно разхлабване на паричната политика в подкрепа на растежа след заявката на Пекин „да се бори докрай срещу налозите на Белия дом.

Залозите за поевтиняването на юана се увеличиха на 8 април когато китайските централни банкери позволиха на фиксинга за деня да падне под 7.20 за един щ. долар – равнище, определяно от инвеститорите като ориентировъчна червена линия за намеренията на оторизираните органи да управляват курса на валутата. В отговор, търгуваният на вътрешния пазар юан, който плава в диапазон от 2% от двете страни на фиксинга и по този начин е под стриктния контрол на Националната банка на Китай, потъна до най-ниската си котировка от септември 2023-анасам.

Рязкото обезценяване на китайските пари обаче си има цена. Въпреки че подкрепя износа, то може да подкопае доверието към китайските активи и да изнерви още повече американската администрация, която вече обвинява Пекин във валутни манипулации, целящи да неутрализират митата.

По оценка на експерти, обезценяването на юана със сегашната скорост няма да е жизнеспособна стратегия предвид размера на митническите ставки. Просто защото обхватът им за Китай вече надхвърли мащабите по време на първия мандат на Тръмп. Засега загубите на китайската парична единица са по-скромни – 3.7% за последните шест месеца спрямо 11.5% през 2018-2019 г., което, по оценка на „Морган Стенли“, е неутрализирало две трети от увеличените по онова време митнически налози.

Освен използването на юана като оръжие срещу забавянето на растежа, и друга дългосрочна програма може да повлияе на валутната политика на Пекин, по-специално – на визията на президента Си Дзинпин да превърне националната парична единица в „могъща валута“, която е достатъчно стабилна, за да играе важна роля в глобалната търговия. Което мотивира стратегията за управляемо обезценяване на юана със скромно темпо.

Дъйржавните банки са продали голямо количество долари по курс около 7.3460 юана за долар на вътрешния пазар в сутрешните часове на 9 април в подкрепа на националните пари, свидетелстват пожелали анонимност търговци. Инвеститорите пък не са успели да осъществят някои трансакции в юани на местния пазар, което означава, че той е бил под ниския праг на диапазона на плаване от 2% към щатския долар, обясняват дилърите.

Националната банка на Китай понижи на 9 април фиксинга със скромните 0.04% – до 7.2066 юана за долар. Разликата между тази стойност и пазарните оценки се е разширила до 0.13% – най-много от февруари насам.

Междувременно, японската йена поскъпна с 1% – до 144.75 за един щ. долар, след като Тръмп

обяви 104-процентна митническа ставка за Китай, влизаща в сила на 9 април – акт, продължаващ да насочва авоари към спасителните убежища.

Председателят на „Банк ъф Джъпен“ Кадзуо Уеда увери, че институцията ще следи внимателно ефекта от митата и ще провежда подходяща, съобразена с въздействието парична политика. Японският внос в Съединените щати подлежи на облагане с 24% от 9 април, успоредно с вече действащите 25% за автомобилите.

„Голдман Сакс груп“ препоръчва йената като най-добрата застраховка срещу рецесия в Америка и произтичащите от митата рискове. Валутни анализатори на акулата от Уолстрийт прогнозират, че японската парична единица ще поскъпне до 140 йени за долар – 7% ръст над сегашнте равнища.

В 9.35 ч. българско време на 9 април йената се разменяше за 145.42 за един щ. долар, а офшорният китайкщи юан – за 7.3501 за един долар.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации