Министерството на финансите (МФ) прогнозира, че България е изпълнила инфлационния критерий за еврозоната и през месец юни, въпреки че данните на Националния статистически институт (НСИ) във вторник показаха продължаващо ускоряване на инфлацията в страната.
Това зави министърът на финансите Теменужка Петкова на брифинг след заседанието на Министерския съвет в сряда.
Нашите очаквания са, че България и в месец юни ще покрие критерия за ценова стабилност – годишната инфлация в България е 2.8% при първоначални данни за еврозоната от 2.9%“, заяви Петкова.
Тя уточни, че хармонизираният индекс на инфлацията е този показател, който реално се следи от Европейската статистическа служба и че именно по него България е отличник. Към май България продължи да изпълнява критерия – необходимото условие за присъединяване към еврозоната, съпътствано с изискването то да продължава да бъде устойчиво покривано и след окончателното решение за разширяване на валутния съюз.
Това е по отношение на инфлацията, за да няма спекулации по тази наистина важна тема“, обобщи Петкова, приключвайки брифинга си, без да отговори на журналистически въпроси.
Напомняме, че във вторник данните на НСИ показаха, че годишната инфлация в България се е ускорила до 4.4% през юни, докато месечната е станал 0.4 на сто. За сравнение, през май годишната и месечната инфлация бяха в размер на съответно 3.5 и 0%.
Окончателните данни на Евростат за инфлацията в България и в еврозоната предстои да бъдат публикувани в четвъртък, 17 юли.
В последните месеци редица икономисти и финансисти прогнозираха, че темпът на растеж на цените в страната ще започне да се ускорява, евентуално спомагайки за събирането на по-високи бюджетни приходи. За годината МФ е заложило 33% ръст само на постъпленията от ДДС – увеличение, което бе разкритикувано и определено като „феноменално“.
Огромен инвеститорски интерес
Друга тема, която Петкова засегна, бяха пласираните вчера две еврови емисии облигации на международните пазари, на които България записа рекордно нисък спред спрямо европейския бенчмарк, т.е. страната ни е възприемана като сигурен кредитополучател и инвеститорите вярват, че заемът ще бъде върнат без проблеми.
Инвеститорският интерес беше огромен, най-големият отчетен до настоящия момент – явиха се над 440 инвеститори от целия свят“, сподели Петкова.
Тя уточни, че общата номинална стойност на подадените заявление е превишила с 13.8 млрд. евро търсените средства, или презаписванията са 4 пъти над търсения ресурс.
Прочетете още
Петкова приписа това постижение на решението за приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. и последвалите повишения на кредитния рейтинг на страната ни.
Това създаде възможност емисията да бъде реализирана при възможно най-добри финансови условия“, каза тя.
Източник: Economic.bg