Цената на суровия петрол скочи след репортажа на CNN, че американското разузнаване подозира, че Израел подготвя потенциален удар срещу ядрените мощности на Иран. Базовият сорт „Брент“ за доставка през юли достигна 66.27 щ. долара за барел в 11.54 ч. българско време на 21 май, а американският лек суров петрол WTI, също за доставка през юли – 62.94 долара за барел. Все пак, агенцията отбеляза, че не било ясно дали израелските лидери са взели окончателно решение за ракетните атаки, като се позова на пожелали анонимност официални представители на службите.
Котировките на черното злато бяха доста неустойчиви през миналата седмица заради противоречивите заглавия за съдбата на ядрените преговори между Вашингтон и Техеран, изходът от които би могъл да позволи изпращането на повече барели ирански петрол на пазара, обещаващ предлагането да надвиши търсенето през идните месеци. Израелска атака би могла да попречи на напредъка на тези разговори и да увеличи напрежението в Близкия изток, който задоволява около една трета от световното потребление на суров петрол.
„Това е най-ясният признак досега колко високи са залозите в американско-иранските ядрени преговори и докъде може да стигне Израел, ако Техеран настоява да запази гражданския си атомен потенциал“, коментира Робърт Рение – шеф на звеното за проучвания на суровините и въгреводородите в Westpac Banking Corp.“. Той допълва, че „черното злато ще задържи рисковата си надбавка докато не се разбере, че текущите дискусии не водят до никъде“.
Израел отдавна обмисля да удари иранската ядрена програма. Големият въпрос обаче е колко от атомните обекти в момента са изолирани от всичко освен от най-екстремна атака. Преди това, за тези планове се предполага, че са били възпирани от коментарите на предишния американски президент Джо Байдън след престрелките между двете държави през миналата година.
Геополитическите тревоги засега засенчват очакванията за по-ниски петролни котировки през второто полугодие на 2025-а след като ОПЕК и съюзниците му решиха да върнат на пазара част от орязаните барели. Шистовият петролен добив на американците пък все още не е достигнал върховите си равнища и продължава да се увеличава, но не и ако цените доближат 50 долара за барел, посочи на 20 май главният изпълнителен директор на „Коноко Филипс“.
В началото на седмицата иранският върховен лидер Али Хаменей каза, че не смята, че последните усилия за постигане на споразумение със Съединените щати ще доведат до резултат. По сметки на експерти на агенция „Блумбърг“, котировките на WTI могат да паднат до 40 щ. долара за барел, ако санкциите на петролния износ на Ислямската република бъдат отменени.
Въпреки разширяващите се санкции на Вашингтон и съюзниците му, включително Обединеното кралство и Европа, Техеран успява да изнася черно злато. А по информация на „Голдман Сакс груп“, иранците дори са успели да увеличат производството на черно злато.
„Иран е качил доставките с около 1 млн. барела на ден през последните няколко години“, коментира Саманта Дарт – един от двамата ръководители на поделението за проучване на суровините на „Голдман Сакс“. Тя добавя, че „ако се отнемат милион барели дневно от Ислямската република, това ще доведе до ръст на цените на черното злато с около 8 щ. долара за барел“.
Източник: Banker.bg